İyi Haber: Dosyalar çok hızlı bir şekilde hızlanmaya başlandı. Çünkü TMT (Temporary Migration Team) adıyla anılan ve Bakanlıkta hangi birimde birikmiş dosya varsa oraya yönlendirilen ekip, şu anda Ankara Anlaşması dosyalarını eritmekle uğraşıyor.

İyi veya Kötü olduğu belli olmayan haber: TMT-Temporary Migration Team (Geçiçi Vize Ekibi), Ankara Anlaşmasında yeterince bilgi sahibi değil. Bu yüzden dosyanızı incelerken, haksız veya yanlış karar vermeleri olasılık dahilinde. Çok kötü dosyanız varsa, vizenizi alırsanız şaşırmayın. Çok iyi dosyanız varsa, red alırsanız da şaşırmayın. Çünkü dosyanıza bakan memur, TMT’den ise, vereceği kararı kestirmek mümkün değil.

Geçen hafta, kesin red alacağı endişesi ile, valizi hazır bekleyen bir müşterime, vizesini aldığını inandırana kadar akla karayı seçtim.

Yine bugün, çok güçlü dosyası olan bir başka müşterime, 3 yıl yerine (sözde bazı eksiklikler olduğu ileri sürülerek) 1 yıllık uzatım geldi.

Diğer meslektaşlarımın da benzer durumlarla karşı karşıya kaldığını, onlarla yaptığım sohbetlerden öğreniyorum.

Şu anda eğer Ankara Anlaşması dosyanıza yanıt bekliyorsanız, çok kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Eğer dosyanız kötü ise, bilgisi yetersiz TMT memurları sizin için büyük şans olabilir, çünkü sorgusuz sualsiz eksik dosyayla vizenizi alabilirsiniz. Bu sizin için iyi bir haber olacaktır.

Ancak, yine aynı şekilde, dosyanız çok iyi ise, bilgisiz bir memurun yanlış kararına kurban gidebilirsiniz. Red alırsanız, o zaman TMT ekibinin işbaşı yapmış olması sizin için kötü bir haber olacaktır.

Vizenizi alırsanız, sakın sesinizi çıkarmayın, vizeyi almanın keyfine bakın ve sonraki uzatım başvurunuzda aynı hataları yapmayın. Çünkü bir dahaki sefere dosyanızı inceleyen memur TMT ‘den olmayabilir.

Ama red alırsanız veya haksız bir kararla karşı karşıya kalırsanız, hemen Avukatınıza gidin veya kendinize iyi bir Avukat bulun. Çünkü TMT ekibinin verdiği saçma sapan kararları, iyi bir avukat kolaylıkla tersine çevirebilir.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

1 yorum

Hayrullah ADABÜK · 01/04/2013 11:59 tarihinde

EKLEMEK ISTIYORUM .. BURADA YAZAN SAYIN ARKDAŞIN DİKKATINE ASIL ISTANBUL INGILTERE KONSOLOSLUĞUNADA ÖZELLIKLE SIZLERIN DEDİĞİ GIBI MALESEF TÜRK OLAN KRALDAN COK KRALCI GECINENLERIN DAHA COK OLDUĞU BELIRTMEKTE FAYDA GORUYORUM .. ÜSTELIK BU KİŞİLERIN KENDILERININ VERDIKLERI KEYFI VE KUSTAHÇA VERDIKLERI VIZE KARARLARINA SIZE BIRKAÇ ORNEK YAZMAK ISTİYORUM …

Ingılterede bır ıngılızle kızkardeşi ve yeğenı olan Türkıyede yaşayan Ingıltereye daha once sırasıyla 1998 ve 2004 de 6 aylık vıze , 2006 ve 2008 de 2 yıllık vıze alıp 3 defa ıngıltereye gıden ve herturlu kurallara harfıyen uyan bir ınsan en son yukarıda bahsettiği 2008 dekı vıze başvurusunda 5 yıllık vıze parası 1000 TL verıp yıne 2 yıllık vıze aldığı ve bunun nedenı olarak Istanbul ıngıltere konsolsoluğuna fax ceklımesıne rağmen hala tarafına makul aklı başında yasal bır neden gosterılmedı .. Üstalık aldıkları yaklaşık bu fazla para yetmezmiş gıbı ADETA NEDEN FAX ÇEKIYORSUN SEN KIMSIN BANA HESAP SORUYORSUN , BEN ISTEDĞİĞM HERŞEYI YAPARIM HATTA BUNUN NEDENI OLARAK YAKLŞAIK 25 SENE EVVEL YANI 1993 RED YEMIŞŞIN O NENDENLE BENDE KAN DAVASI SANA BUNU YAPTIM DEYIP KÜSTAHÇA KABACA HİÇ BIR ISIM VE ADRES VERMEDEN EV EŞİME TELEFON EDIP TELEFONU SURATINA SERTÇE KAPATMIŞTIR .. İŞİN DAHA KOMIK VE ANLAYAMADIĞIM TARAFI ISE SOZUM ONA ONUN VIZE MÜDÜRÜ SAYIN INGILTERDE İÇİŞLERI BAKANI IN DEVREYE GIRMESIYLE BANA YOLLADIĞI RICA MINNET YAZISINDA DALGA GEÇER GIBI Sızın bırakın 25 sene once 1993 dekı evrakları 2008 dekı bu olayla ılgılı evraklarınızı yok ettın sanırım bir yanlışkı oldu deyıp ozur dılemesı.. BURADA SORULMASI GEREKEN SORU IYIDE O ZAMAN SIZ CURRENT VIZE MANAGER OLARAK SIZ 2008 DEKI EVRAKLARIMI DAHİ GORMEMEZKEN NASIL OLUYORDA önünüzdekı memur boyle 1993 de 25 sene oncekı bır evraktan bahsedıp kustahlık yaparak boyle bır kara verebılıyor ? O zaman hatası bellı olan bu kişiyle ilgili olarak onu cezanadımıyor faturyaı hala bıle bıle bana nıye odettıyoryorsunuz dıye sormak lazım ..İŞTE EN BUYUK KRALDAN COK KRALCI OLŞAN BUNLAR ..
Bır diğer olay Ingıltere bır ıngılızle evlieşimin dayısını oğlu Türkıyedekı yeşil pasapaortlu olan daha once 6 aylık vıze ıle oğullarını ıngıltereye gormeye gıtmış vıze alana Oğretmen emeklısı anne ve babasına bu defa 2 yıllık vıze başvurusu red oldu ..Neden de EFENDIM NEDEN 2 YILLIK ISTEMIŞLER ÇÜNKÜ DAHA ONCE 6 AYLIK ALMIŞLARMIŞ GEREK YOKMUŞ ZATEN 1 AY KALACAKMIŞ DIYEN YINE KRALCI VIZE MEURLARININI VERDIĞI BIR RED NEDENI ..

Bır diğer neden Ingılterede Cambrıdgede okumuş Prof olmuş cok değerlı bır bılım adamına verılen Vıze reddı NEDEN EFENDIM BU KİŞİNİ PARASI YOKMUŞ Aslında BU KRAL VIZE MEMURU BAKSA HERŞEYI GORECEK ..

SAYIN ARKADAŞ BU OLAYLAR HALA BURADA DEVAM ETMEKTE BEN HALA YUKARIDA ILK SIRADA YAŞADIĞIM BU OLAYIMLA ILGİLİ HAKKIMI ARIYORUM VE SONUNDA KADAR GIDECEM . Keşke sızler gıbı bu olayımı en yetkılı ağızlara anlatabılsek Saygılarımla

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.