İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılığının anlaşmalı mı yoksa anlaşmasız mı olacağı tartışıladursun, 31 Aralık 2020’in Ankara Anlaşması’nda son başvuru tarihi olduğunu herkes biliyor. Ancak bu tarihin, online başvuru için mi yoksa başvuru sonrası verilmesi gereken biometrik kayıt randevusu için mi olduğu konusunda sosyal medyada spekülasyonlar hızla devam ediyor.

Türk Vatandaşları, son başvuru tarihinden neyin kastedildiğini öğrenmek istiyorlar. Son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2020’in, online başvuru formunun tamamlandığı tarih mi, evrakların yüklendiği tarih mi ya da parmak izi için alınan randevu tarihi mi olduğu yönünde farklı yorumlar mevcut. Sosyal medyada bazı kullanıcılar, vize memurları ile bizzat yazıştıklarını veya İçişleri Bakanlığı çağrı merkezi ile görüştüklerini belirterek, Ankara Anlaşması’nda parmak izi ve pasaport teslim işlemlerinin tamamlandığı vize başvuru merkezindeki işlem tarihinin en gec 31 Aralık 2020 olması gerektiğini öne sürerken, bazıları sadece online başvurunun 31 Aralık 2020 saat 23.00 den önce yapılmasının yeterli olacağını belirtiyor. Yine bazıları, parmak izi randevusunun 31 Aralık sonrası olmasında sorun olmadığını ancak tüm evrakların 31 Aralık gece yarısına kadar sisteme yüklenmesinin zorunlu olduğunu ifade ediyorlar.

Bu soruların yanıtı için bizzat İçişleri Bakanlığı memurlarının dahi, bu aşamada doğru bir yanıt verebileceğini sanmıyorum. Meslektaşlarım sanırım benimle aynı fikirde olacaklardır, zira İçişleri Bakanlığı memurları karar verirken yasa metinlerini incelemek yerine doğrudan yönetmeliğe göre hareket ederler. Şu anki mevcut yönetmelik, 31 Aralıkta güncelleneceği için, bu soruya doğru yanıtı bulmak için gereksiz bilgi ve yanlış yönlendirmede halen birinciliği elinde tutan içişleri bakanlığı çağrı merkezini aramak veya bakanlık memurlarına bu soruyu yöneltmek doğru bir adım olmayacaktır. Ayrıca vize memurlarının sıklıkla hatalı kararlar verdiklerini ve ellerindeki kanun ve yönetmelikleri yanlış yorumlayabildikleri de bir başka gerçek.

Bu soruya doğru ve kesin yanıt almak için, en doğru kaynak ilgili yasa metinleri olmalıdır. 22 Ekim 2020 tarihinde parlamentodan geçen ve Brexit sonrası göçmenlik kurallarını belirleyen HC813 sayılı düzenlemenin 2 Aralık 2020 tarihinde güncellenen halinde, başvuru tarihinin ne olduğu tartışmasız net bir şekilde belirtiliyor. Göçmenlik Kuralları – Giriş – Terminoloji kısmı (Immigration Rules – Introduction – Interpretation), Date of Application (Başvuru Tarihi) şu ifadelerle belirtiliyor.

“Date of application” means:

If applying for entry clearance either:
(a) the date of payment of the relevant fee; or
(b) where a fee is not required, the date on which the application is submitted online; or
(c) where a fee is not required and an online application is not available, the date on which the paper application form is received by the Home Office.

If applying for permission to enter, the date the person seeks entry.

If applying for permission to stay:
(a) where the paper application form is sent by post by Royal Mail, whether or not accompanied by a fee waiver request form, the date of posting as shown on the tracking information provided by Royal Mail or, if not tracked, by the postmark date on the envelope; or
(b) where the paper application form is sent by courier, or other postal services provider, the date on which it is delivered to the Home Office; or 
(c) where the application is made via the online application process, and there is no request for a fee waiver, the date on which the online application is submitted, and the relevant fee is paid; or
(d) where the application is made via the online application process, and includes a request for a fee waiver, the date on which the online request for a fee waiver is submitted, as long as the completed application is submitted within 10 days of the receipt of the decision on the request for a fee waiver.

Bu blog yazıma karşı yapılabilecek gereksiz spekülasyonları önlemek için hemen belirtmemde yarar var. Bu tanımlama, içinde Ankara Anlaşması (ECAA) ve AB Vatandaşlarına yönelik yeni düzenlemelerin olduğu yasa metni içinde yer alıyor. Yani, başka vize türleri için de geçerli olan bu uygulamanın, Ankara Anlaşması vizesinde de geçerli olduğu tartışmasız bir şekilde ve net olarak belirtiliyor.

Yukarıda veriğim İngilizce yasa metnini kısaca özetlemek gerekirse, Ankara Anlaşması’nda 31 Aralık 2020 Birleşik Krallık Saati ile 23.00’e kadar yapılan online başvurular, geçerli başvuru olarak kabul edilecek. Bir başka ifade ile, 31 Aralık saat 23.00’e kadar online başvurunun yapılması koşuluyla, başvuru sonrası yapılan randevu ve dosya yükleme işlemleri daha sonrasına kalabilecek. Normalde, başvuru yapıldıktan sonraki 60 gün içinde randevu alınması gerektiği için, Ankara Anlaşması’nda online başvuru sonrasındaki randevu işleminin en gec 28 Şubat 2021 tarihine kadar tamamlanması yeterli olacak.

Ancak, şunu da belirtmekte yarar var. İlerde, özellikle AB’den anlaşmasız ayrılık durumunda, İngiltere hükümeti hukuk devletine yakışmayacak şekilde kuralları değiştirebilir. Populist bir anlayışın hakim olduğu şu anki yönetimde bu ihtimal az da olsa var.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44