Ankara Anlaşması bitiyor mu?

Ankara Anlaşması ile vize başvurularının yapılabildiği 2002’den bugüne, bu soru bana defalarca soruldu ve halen sorulmaya devam ediyor.

Ankara Anlaşmasına başvurmayı düşünenler, genelde profesyonel kişilerden *yasal* hukuki yardım almak yerine, fısıltı gazetelerinden ve yasak olmasına rağmen muhasebecilerinden, arkadaşlarından veya daha önce ankara anlaşması vizesi almış olanlardan bilgi sağlamaya çalışıyorlar.

Buna, tabii ki, son zamanlarda popüler olan internet forum sitelerini de eklemek gerekiyor. Forum siteleri demişken, şunu da belirtmeden edemeyeceğim. Çok merak ettiğim için bu sitelere girip, yazılanları şaşkınlık içinde okudum. Eğer forum sitesinde yazılanlar doğru ise, ben gerçekten bu meslekte hiç bir şey bilmiyorum. O kadar yanlış yönlendirmeler ve tavsiyeler yapılıyor ki, bu tavsiyeleri dinleyip başvurusuna şekil verenlerin, red almaları kaçınılmaz.

Bir forumda, yorumda bulunanlardan biri “Vizemi, bugün aldım. Size önerim, önce işyerinizi açın, sonra maliyeden belgelerle birlikte başvurunuzu yapın” diyor. Bir başkası, “başvurunuzu yaparken, faturalarınızı, kartvizitlerinizi ve web sitenizi de hazır edip, bunları da başvurunuza ekleyin” diyor. Bırakın diğer örnekleri, sadece bu 2 örneği dinleyip başvuranların red alma olasılıklarının çok yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Eşinden dostundan, forum sitelerinden, hatta son zamanlarda çok sıklıkla karşılaştığımız üzere, muhasebecilerinden ve kaçak danışmanlık yapanlardan bilgi alarak başvuru yapıp, red alanların sayısı hiç de azımsanacak düzeyde değil.

Fısıltı gazetelerinde ve ortalıkta dolaşan söylentilerin ardı arkası hiç kesilmiyor. Hukuken imkansız olanların dahi bazen gazetelerde manşet yapıldığına şahit oluyorum. Ankara Anlaşması vizesinin sona ereceği, kaldırılacağı veya bazı kısıtlamaların yapılacağı yönünde ortalıkta dolaşan haberlerin hiç birinin aslı yordamı yok. İşin gerçeği şu ki, Avrupa Birliği yaşadığı sürece ve İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkmadığı sürece, Ankara Anlaşmasının sona ermesine hukuken imkan yok. Bunun dışında Ankara’daki politikacıların gönüllü olarak Ankara Anlaşmasından Türkiye’yi çekmemesi de gerekiyor tabii.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.