Ingiltere’de “Work Permit” – Çalışma İzni ile kalanların, İçişleri Bakanlığının son yayınladığı kurallardan etkilenmeyeceği açıklandı. Bilindiği üzere, 2011’in son çeyreğinde İçişleri Bakanlığı, ülkede çalışma izni ile bulunanların 5 yıllık süre sonunda süresiz oturum izni alabilmeleri için, son 5 yıldaki maaşlarının belli bir sınırda olması gerekeceğini belirtmişti.

5 yıl süreyle İngiltere’de süresiz oturum izni umidiyle kalan onbinlerce çalışma izni sahibine soğuk duş etkisi yapan bu kısıtlama, İngiltere Yüksek Mahkemesi başkanınca yasaya aykırı bulundu. Mahkeme başkanı, kuralların geçmişe yönelik uygulanamayacağını ve insan haklarına aykırı yeni hükümler içeremeyeceğini belirterek, çalışma izni sahiplerinin rahatlamasını sağladı.

Home Office, 2011’in sonunda açıkladığı yeni kurallara göre, çalışma izni sahiplerinin süresiz oturum izni alabilmeleri için, yılda en az 40 bin sterlin maaş almaları gerekecek. Üstelik bu maaşlarını, 5 yıl boyunca açıklanan en düşük ücret tarifesinden almak zorunda kalacaklar. Bir çok çalışma izni sahibinin, yılda ortalama 20-25 bin sterlin maaş karşılığı çalıştığı düşünüldüğünde, yeni karardan onbinlerce çalışma izni sahibi etkilenecek ve süresiz oturum izni alamadan ülkelerine geri dönmek zorunda kalacaklardı.

Yüksek mahkeme başkanının rahatlatıcı son açıklaması, adaletin her zaman mazlumdan yana olduğunun bir başka gösterisi oldu.

Home Office’in yeni kararları, halihazırda çalışma iznine sahip olanları  etkilemeyecek ancak bundan sonra çalışma izni alacakları etkileyecek.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.