Türkiye’deki vize başvuru merkezlerinden, kurulduğu ilk günlerden bu güne şikayet hiç eksik olmadı. Tamamı Türk personelden oluşan Türkiye’deki Vize başvuru merkezleri, aslında kurye görevi gören birer ticari kuruluşlar. İngiltere Büyükelçiliği ya da İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office ya da UK Border Agency) ile hiç bir doğrudan bağlantısı yok. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın bir çok ülkesinde, vize başvurusunda bulunan kişilerin parmak izini alıp, evraklarını güvenli bir şekilde vize birimine iletmek ve vize biriminden evrakları alıp başvurana geri vermekle yükümlüler. Bu hizmetlerine karşılık, UK BORDER AGENCY’den ücret alırlar.

Ancak gelin görün ki, Türkiye’deki vize başvuru merkezlerinde çalışanlar, kendilerini vize memurunun yerine koymayı alışkanlık haline getirmişler ve kendi boylarından daha büyük işlere kalkışmaya devam ediyorlar. Sanki vizeyi kendileri veriyorlarmış gibi bir izlenim verip, başvuranlara karşı son derece kaba davranıyorlar ve görevlerinin dışında isteklerde bulunuyorlar.

Vize başvurusunda hiç bir eksiği olmayanlarda dahi, eksik evrak bulmakta kendilerini şartlandırmış durumdalar.

Geçen yaz, Gaziantep’teki vize başvuru merkezinde eşimin akrabalarının yaşadığı sorunları bu blogda dile getirmiştim.

Geçen hafta, İstanbul’daki başvuru merkezinde bir müşterim için başka bir problem daha yaşadım. Bizzat benim tarafından hazırlanan dosyada hiç bir eksik evrak olmamasına rağmen, eksik evrak bulup, müşterimden dışarıda hazır bekleyen vize simsarlarından çok basit bir formun doldurulması istendi. Tabii, simsarın talep ettiği ücretinde 50 lira olmasına şaşırmamak gerekiyor, sonuçta muhtemelen vize başvuru merkezinde bazılarının bu ücreti paylaşmak gibi niyetlerinin olabileceği insanın aklına gelmiyor da değil tabii.

İngiltere’de çalışan İngiltere Vatandaşı eşinin yanına gelmek üzere başvuran müşterimden, 3 ay önce uygulamadan kaldırılan ve Bakanlık’ta artık kullanılmayan bir form doldurulması istendi. (VAF4A ANNEX). Kasım 2010’da hazırlanan bu form, Aralık 2012’de yeni VAF4A formun (online versiyonu) hizmete girmesiyle tedavülden kaldırılmıştı çünkü Annex’de sorulan 2 soru, VAF4A formuna eklenmişti.

Vize Başvuru Merkezi çalışanları bilerek veya bilmeyerek bu formu müşterimden istediler. Tamamen yasa dışı olan bu isteğe karşı elbetteki elçilik ve bakanlık nezninde girişimlerde bulunacağız, ancak ortada bir tezgahın dönme ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Diğer ülkelerdeki Vize Başvuru Merkezleri ile yakın bir çalışma içindeyiz. Ne bizlere ne de müvekkillerimize karşı kaba davranışlara pek şahit olmuyoruz. Neden sadece Türkiye’deki vize başvuru merkezlerinde bu sorunlar oluyor diye kendime sorduğumda, belki de kraldan çok kralcı olmayı seven bir toplum muyuz diye düşünmeden edemiyorum.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

1 yorum

Hayrullah ADABÜK · 01/04/2013 11:25 tarihinde

Bu konuda cok haklısınız .World brıdge şırketının bu tür olusuzlukları yanında pekı Istanbuldakı Ingılız konsolosluğunda özellıkle TÜRK vıze memurlarının Adeta Kraldan cok kralcı davranarak verdiği abuk sabuk keyfı Vize redlerınden aldıkları fazla paraları sozum ona VIZE PARASI gerı verılmez bız her turlu suistimali yaparız kımse bıze karışmaz tavırları ıle yaptıkları ve malesef hala devam eden bu terbıyesızlerı hakkında Ingıltere içişlerı bakanı , Vıze baş müfettişi tüm bakanlar Ankara UK embbasy Home offıce TC dişilerı bakanlığı dahıl başvuru yaptığım halde bu kişilerı yaptıkları haksızlık neden hala yanlarına kar kalıyor bunun cevabını verecek arkadaş varmı ? Burada yanlış anlaşılmasın aklı başında ıyı nıyetlı ınsanlar hariç bu tur ınsanlar bunları yağtığında ve hatta yaptıkları bu hata belgelendğiğ halde neden hala en azından bu kişi cezalandırma yoluna gıdılmıyor . Bırakın herşeyı defalarca yazdığım halde en azında Türkiyede yaşayna ve ıngılterede ın gılöız kayın bıraderı olan bır kişi olarak en yetkılı kişilerın bu şikayetım uzerıne en azından benı ve bızleru gıbı bırcok ınsanı değerlendırme yapıp sorunlarımız ılk ağızdan dınlemek ıstemıyorlar bıle .. Istanbul Ingılız konsololuğundakı Sayın Jessıca Mary HAND hanıma ulaşmak neden bu kadar zor bunu anlayan bıulen varmı ? Saygılarımla

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.