Vizesiz Dünya’da hep olumsuz haberler olacak değil. Bu hafta, İçişleri Bakanlığından en azından Türkleri ilgilendiren olumlu bir haber geldi.

Bakanlığın yeni vize politikasına göre, 6 aydan daha uzun süreli vizelere belli başlı ülkelerden başvuranların Tüberküloz (verem) testini geçme koşulu getirildi. Test, aralarında Rusya, Çin gibi ülkelerin de olduğu 67 ülkeden yapılacak başvurularda zorunlu olacak. Bu 67 ülke arasında Türkiye’nin adı geçmediği için, Türkiye’den yapılacak başvurularda, vize onayından önce Tüberküloz testi zorunlu olmayacak.

İngiltere aslında bu uygulamayı, Dünya sağlık örgütünce Tüberküloz riskinin yüksek olduğu ülkelerden gelenlere yıllardır uygulamakta. Havaalanlarında hazır bulundurulan tıbbi personel, riskli ülkelerden gelen ziyaretçileri, röntgen cihazlarından geçirerek, verem riski olup olmadığını belirlemeye çalışmakta. Ancak, son yıllarda İngiltere’deki tüberküloz hastalıklarının artmasının nedeni, İngiltere’ye dışarıdan gelenlere bağlandığı için hükümet böyle bir önlem almaya zorlandı.

İngiltere, Tüberküloz testini Türkiye’den istemeyecek, ancak, bazı ülkeler Türkiyeden başvurularda bu testi zorunlu kılıyor. Örneğin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada, (uzun süreli vizelerde) Türk Vatandaşlarından tüberküloz testini geçmelerini zorunlu kılıyor.

 


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.