İngiltere İçişleri Bakanlığı, TIER 4 öğrenci vizesi kategorisinde sponsor olarak yer alan 450 eğitim kurumunun sponsorluk lisansının iptal edildiğini açıkladı.

Hükümetin açıklamasına göre, bu okullar özellikle uzak doğu, Çin ve Hindistandan her yıl 11,000 niteliksiz öğrencinin gelmesine aracılık ediyordu.

Öğrenci vizesinde puanlama sistemine geçip, TIER 4 kategorisini ve bu kategorinin gerekleri olan kuralları ortaya koyan hükümetin bizzat kendisi olduğu çok çabuk unutuldu. Öğrenci vizelerinin puanlamaya tabi tutulmasının anlamsız olduğuna inanıyoruz ve eski sistemin, yani vize memurunun öğrenciyi görerek karar vermesinin daha adil olduğunu düşünüyoruz.

Kapatılan 450 eğitim kurumunun çok büyük bir kısmının, ucuza hizmet veren dil okulu olduğu düşünüldüğünde, bugünden sonra İngiltere’de dil eğitimi almak isteyenlerin daha fazla ücret ödeyecekleri de göz ardı edilmemeli. Bu durumda kaybeden yine öğrenciler ve bu öğrencilere ucuza hizmet sunan okullar oldu. Bu okullarda çalışan ve şimdi işsiz kalan öğretmen ve idari kadroyu saymaya dahi gerek yok.

Hükümet, ayrıca geçen ay TIER 4 vizesi için finans belgesi veren Pakistan, Hindistan ve Filipinlerden bazı bankaları kara listeye almıştı. Bu bankaların sahte finans belgeleri verdiği, gerçekte olmayan banka hesaplarını varmış gibi gösterdikleri öne sürülüyor. Hükümetin açıkladığı kara listede,   Pakistan, Hindistan ve Filipinlerden yüzlerce banka yer alıyor.

Ayrıca, Çin Halk Cumhuriyeti’nde bazı bölgelerden TIER 4 vizesine başvuranların, gerekli kriterlere uysalar dahi başvurularının kabul edilmemesi yönündeki gizli bir bakanlık genelgesi olduğu da bugünlerde çok sık dile getiriliyor.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.