İngiltere İçişleri bakanlığı ve vize başvuru merkezlerinin verdiği vize kararlarının temyiz edildiği mahkemelerin, 1 Ocak 2012’den itibaren ücretli olacağını açıkladı. Bir başka ifadeyle, eğer vizeniz haksız yere verilmediyse, hakkınızı aramak için mahkemeye para ödemeniz gerekecek.

Bir yandan yapılan haksızlıkla vizeniz red edilirken, diğer yandan hakkınızı aramak için gideceğiniz mahkemede bir başka haksızlığa maruz kalacaksınız.

Sözlü temyiz duruşmaları için 140 Sterlin ücret ödemeniz gerekecek. Örneğin 70 kusur sterlin ödeyip, akrabanızı ziyaret etmek için İngiltere vizesine başvuruyorsunuz. Keyfi nedenlerle başvurunuz red ediliyor, hakkınızı aramak için mahkemeye gidiyorsunuz, ama ek olarak 140 sterlin daha ödemeniz gerekiyor. Yani normalde 70 kusur sterlin ödemeniz gerekirken, haksız yere toplamda 210 kusur sterlin ödemiş oluyorsunuz.

Eğer bir haksızlık varsa, bu 140 sterlin neden ek olarak alınacak? Vize memurunun keyfi redlerinin cezasını aylarca süren mahkeme sonucunu bekleyerek çeken Türkiye insanı, şimdi buna ek olarak para da ödemek zorunda kalacak.

Korkarım ki, bu sadece bir başlangıç. Her yıl vize ücretlerini enflasyonun çok üstünde arttıran hükümet, mahkeme paralarını da ciddi oranlarda arttırarak, İngiltere vizelerini tam bir işkenceye ya da tabiri caizse, para makinesine çevirebilir.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.