Portekiz’de gayrimenkul satın alarak Altın Vize’den yararlananlar vatandaşlık hayaline kavuştu. Portekiz’de Altın Vize programının Ekim 2012’de kanunlaşmasının ardından ilk vizeler Eylül 2013’ten itibaren onaylanmaya başladı. Geride kalan 6 yılda en çok merak edilen soru bu kişilerin vatandaşlık alıp alamayacağıydı. Çünkü sadece 280 bin Eurodan başlayan yatırım seçenekleri ile, Portekiz’de yılda sadece 7 gün yaşayarak, 5 yıl içinde Avrupa Birliği vatandaşlığı edinmek inandırıcılıktan uzak geliyordu. Hiç bir bağış yapmadan; ciddi bir yatırımda bulunmadan sadece ev satın alarak 5 yılda AB vatandaşı olmanın, hayal ötesi olduğu söyleniyordu yıllardır.

Ancak, hayal olarak görülen Portekiz vatandaşlığı gerçek oldu. Altın Vize’den yararlananlar ve vatandaşlık için bekleme süresini dolduranlar pasaportlarına kavuştu. Coates Global Lizbon ofisinden Prof. Marina Andrade, ilk müvekkillinin Portekiz vatandaşlığına hak kazandığını ve pasaportunu aldığını bu sene Şubat ayında açıkladı.

“Gerçek olamayacak kadar güzel fırsat” olduğundan Portekiz’den Altın Vize ile vatandaşlığın bir şehir efsanesi olmadığı ortaya çıktı.

Portekiz’i cazip kılan nedir?

Portekiz, Avrupa Birliği ülkeleri arasında bağış gerektirmeden sadece 5 yıl içinde vatandaşlık veren tek ülke. Bunu 7 yıl ile Uunanistan takip ediyor ancak Yunanistan Türk vatandaşlarına Yunan vatandaşlığı vermiyor. Bundan dolayı Portekiz; Türk vatandaşları için tek ve en iyi seçenek olarak duruyor.

Portekiz’den vatandaşlık edinmek için 2 seçenek var:

–              Portekizde iş kurarak veya emekli hayatı sürerek her yıl ortalama 8 ay yaşamak

ya da

–              Portekiz’de yaşama zorunluluğu olmadan sadece ev satın almak

Satın alınacak gayrimenkul değeri 280 bin Euro’dan başlıyor. Ev alırsanız Portekizde yılda sadece 7 gün yaşamanız yeterli.

Ancak ev almak zorunda olmadığınızı da belirtmek isterim. Ev almaz iseniz, Portekiz’de bir nedenle yılda 8 ay yaşayarak da 5 yılda vatandaş olabilirsiniz.

Kısaca Portekiz’de

–              5 yılda AB vatandaşlığı

–              AB vatandaşı olana kadar Schengen ülkelerinde vizesiz dolaşım hakkı

–              Vatandaş olduğunuzda askerlik zorunluluğu yok

–              Global gelirlerinizden vergi ödemezsiniz

–              Ev almadan da oturma müsaadesi


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44