16 Şubat 2023 tarihinde, yabancı yatırımcılara Portekiz’de oturum izni ve AB vatandaşlığı olanağı sunan Altın Vize programının sonlandırılacağını duyuran Portekiz hükümeti, programın 2012’den bu yana geçen sürede 10 milyar avroyu aşkın bir yatırımı çektiğini ancak ülkede barınma krizine neden olduğunu belirtti. Barınma krizine ek olarak, konut fiyatlarının yükselmesi ve programın yerel konut piyasasına etkisiyle ilgili endişeler de, hükümetin bu kararını almasına neden oldu.

Altın Vize programı, Portekiz gayrimenkulüne veya diğer onaylanmış yatırım araçlarına yatırım yapan Avrupa Birliği dışı vatandaşların oturum izni almasına izin veriyordu. Program, ülkeye yabancı yatırımcıyı çekmek ve yerel ekonomiyi canlandırmak için etkili bir yol olarak görülüyordu. Ancak, bu programın özellikle Lizbon ve Porto’da mülk fiyatlarında bir artışa neden olduğu ve yerli halkın konutlara erişimini zorlaştırdığı öne sürüldü.

Altın Vize programının sonlandırılmasına ek olarak, Portekiz hükümeti, mevcut yatırımcılara da bazı kısıtlamalar getireceğini açıkladı. Örneğin, Airbnb gibi platformlar aracılığıyla kısa süreli kiralamalara yönelik kısıtlamalar devreye alınacak. Yeni düzenlemelere göre, Lizbon ve Porto’daki mülkler airbnb gibi platformlarda yılda en fazla 90 gün olarak kiralanabilecek, diğer bölgelerdeki mülkler ise yılda en fazla 120 gün kiraya verilebilecek.

Bu önlemler, daha uzun vadeli kiralamaları teşvik etmeyi ve yerli halkın uygun fiyatlı konut bulmasını kolaylaştırmayı amaçlamakta. Hükümet ayrıca daha fazla sosyal konut inşa etmek ve uzun vadeli kira sözleşmesi sunan ev sahiplerine vergi teşvikleri sunmak için bazı planların olduğunu da açıkladı.

Altın Vize programının sona ermesi yabancı yatırımcılar için hayal kırıklığı yaratabilir, ancak Portekiz hala yatırım için cazip bir yer olarak değerlendirilmektedir. Ülke, istikrarlı bir siyasi ve ekonomik ortama, yüksek bir yaşam standardına ve yabancı yatırımcılar için uygun bir vergi rejimine sahip. Hükümetin konut kriziyle mücadele etmek için ortaya koyduğu çabalar, ülkeyi uzun vadeli oturma ve çalışma için daha çekici hale getirebilir.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44