Bu hafta başında İngiltere Adalet Bakanı Ken Clarke, göçmenlerin ve vize başvurularında bulunanların yaptıkları itiraz davası (appeal) başvurularında artık ücret alınacağını açıkladı. Şimdiye kadar, İngiltere vizesine başvurup, red alanlar, eğer itiraz davası açma hakkına sahiplerse, hiç bir ücret ödemeden göçmenlik mahkemesine başvurup, dava açabiliyorlardı. Bakan Clarke, mahkemelerde dava yükünden kaynaklanan giderlerin, İngiltere’de vergi mükelleflerine yük getirdiğini; vizesi red edilen bir yabancının mahkeme masraflarını İngiltere vatandaşlarının ödemesinin adil olmadığını belirterek, bundan böyle mahkemelerde dava açılmasında ücret alınacağını belirtti.

Adalet Bakanı, kendi açısından haklı görünebilir. Ancak, vize memurlarının keyfi gerekçelerle verdikleri redler yüzünden, ikinci, üçüncü hatta defalarca daha başvurup, her defasında vize başvuru parası ödeyenlerin suçu nedir? Bugün bir çok red davasının memurun keyfi veya yetersiz incelemesi sonucu açıldığını herkes biliyor. Durum bu halde iken, defalarca çok yüksek vize ücreti ödeyenlere ek yük getirmek, hiçbir hukuk kuralı ile açıklanamaz.

Ayrıca, vize başvurularında alınan fahiş ücretlere de değinmek istiyorum. Bugün, eş vizesi için başvuruda bulunan biri tam olarak 810 sterlin ödemek zorunda. Bu kadar yüksek ücreti almak için, bakanlığın ne gerekçesi olduğunu herkes merak ediyor. Bu kadar yüksek ücret ödeyen birine, keyfi red veren bir memurdan ötürü, ikinci kez vize başvurusunda aynı ücreti tekrar yatırması istenirken, verilen keyfi vize red kararına itiraz edilmesi için de ek para istenmesinin hiç bir haklı gerekçesi olamaz.

Bakanın açıklaması, sadece vize başvurusunda bulunanları değil, İngiltere’de bulunan yabancıların yaptıkları her tür vize uzatma işlemlerini de kapsiyor. Bir başka ifade ile, İngiltere’de olsun olmasın, vize uzatma veya vize alma başvurusunda bulunan herkes, bundan sonra itiraz davası için ücret ödemek zorunda kalacak.

Planlanan ücretler şu şekilde: Yazılı itiraz davalarında £80, sözlü savunma davalarında £140.

Ingiltere’de mahkeme avukatları (barrister), yürütmeyi durdurma kararı için daha şimdiden kolları sıvamış durumdalar. Yakında, kimin kazanacağını hep beraber göreceğiz.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.