İngiltere’ye gelen Türk Vatandaşlarını en çok meşgul eden konulardan biridir Polis kaydı.

Ancak, İngiltere her ülkeden polis kaydı istemiyor. Türkiye dışında sadece 41 ülke vatandaşının Polis kaydı yaptırması zorunlu. Dünya’da yaklaşık 180 bağımız ülke olduğuna göre, İngiltere’de polis kaydı yaptırmak zorunda olan ülkeler sadece tüm toplamın %23’ü. Geri kalan 138 ülke yani %77 polis kaydı yaptırmıyor.

Polis kaydı yaptırmak zorunda olmayan ülkeler arasında Uganda, Angola, Papua Yeni Gine gibi Türkiye ile aynı klasmanda olmayan geri kalmış ülkeler de var. Peki Türkiye’den geri bir çok ülke vatandaşı İngiltere’de polis kaydından muaf olurken, neden Türkiye Vatandaşları’dan polis kaydı isteniyor? Bu, batının Türkiye üzerine bir oyunu olabilir mi? Ya da bizi sevmediklerini dolaylı olarak mı dile getiriyorlar?

Herşeyi Batı’ya bağlamayı alışkanlık edinenler için bu düşünceler son derece normal. Ancak gerçek neden, İngiltere değil, açıkçası bizzat Türkiye’dir.

Türkiye maalesef, 1930’lu yıllardan kalma güvenlikçi politikalarını bir türlü terketmiyor. Ülkemize gelen her yabancının potansiyel ajan ve provokatör olma ihtimali yüksek olarak görülüyor ve Türkiye tüm yabancılardan en yakın polis karakoluna giderek kayıt olmasını istiyor. Güvenlikçi politakalar uygulayıp yabancıyı potansiyel tehlike olarak gören tek ülke Türkiye değil elbette. Şaşıracaksınız ama dünyada ne kadar demokrasisi tartışılır ülke varsa, hemen hepsi güvenlikçi politikalar uyguluyor. Suriye, Irak, Afganistan, Arabistan, İran, İsrail, Rusya gibi ülkeler Türkiye ile aynı güvenlikçi ligde yer alıyor ve yabancıların polise kayıt olmasını istiyor.

İngiltere, uluslararası ilişiklerde karşılıklılık ilkesi gereği, kendi vatandaşlarından polis kaydı isteyen ülkelerin hepsinden İngiltere’de aynısını yapmasını talep ediyor. Bu ilke gereği İngilizler Türkiyeyi uzun süreli ziyaret ettiğinde polis kaydı yaptırırken, uzun süreli İngiltere’ye gelen Türk vatandaşlarıda İngiltere’de polis kaydı yaptırmak zorunda kalıyor.

Artık çağdışı olan ve gereksiz bürokrasi ve eziyet dışında bir işe yaramayan polis kaydı uygulamasının hem Türkiye’de hem diğer ülkelerde kalkma zamanının geldiği çok açık, değil mi?


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.