Son 1 aydır, başta Heathrow havaalanı olmak üzere, İngiltere’deki tüm havaalanlarında, pasaport kontrolünden dolayı oluşan uzun kuyruklar bu hafta İngiltere meclisinde gündeme alındı. Muhalefet milletvekillerinin yanısıra, iktidardaki partilerin milletvekilleri de, uzun kuyruklardan dolayı, İngiltere’nin itibarının ciddi anlamda zedelendiğini dile getirip, İçişleri Bakanı’ndan çözüm bulmasını istediler.

İngiltere’ye giriş yapılan havaalanı kontrol noktalarında, personel yetersizliğinden dolayı İçişleri Bakanlığı oldukça zor durumda. Bazı günler, kuyruklarda 3 saati aşkın süreyle bekleyenler de oluyor. Uzun kuyrukların, pasaport kontrol salonlarından taşıp, koridorlara kadar uzandığı da görülmekte.

Hatırlanacağı üzere, hükümetin kemer sıkma politikasından ötürü, bu yıl başında İçişleri Bakanlığının 8800 olan kadrolu personel sayısının yaklaşık %10’u işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılanların önemli bir kısmı, Havaalanlarındaki pasaport kontrol memurlarının olduğu ve bundan dolayı uzun kuyrukların oluştuğu ileri sürülüyor.

Ancak, sadece havaalanlarındaki pasaport kontrol noktalarında sorun yaşanmıyor. Vize uzatma veya değiştirme başvurularında da ciddi anlamda sıkıntılar yaşanıyor. TIER 1 Post Study Work vizesine başvuralar, normalde 2 ayda sonuçlanan dosyalar için, 3 ayı aşkın zamandır haber alamıyorlar. Ankara Anlaşmasında başvurusunun sonuçlanması için aylarca bekleyen yüzlerce Türk vatandaşı var.

Uzun bekleme süreleri, tüm göçmenlik kategorilerinin yanısıra vatandaşlık başvurularını da etkilemiş durumda. Olimpiyat oyunları için, sınır noktalarında pasaport kontrolünden geçecek kişi sayısının, normalin 2 katına çıkmasının beklendiği yaz aylarında, İçişleri Bakanlığı’nın itibarını korumak için ne tür girişimlerde bulunacağı merakla bekleniyor.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.