İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı kanun teklifi, eğer yasalaşırsa, İngiltere’ye gelen yabancıların ev ya da oda kiralaması zorlaşacak. Bakanlığı’nın teklifi, İngiltere parlamentosu tarafından aynen kabul edilirse, İngiltere’de ev sahipleri, evlerini ya da odalarını kiraya vermeden önce, kiracının kimlik ve göçmenlik bilgilerini kontrol etmekle sorumlu tutulacak. İngiltere’de kaçak kalan, vizesini tamamlamış olan veya kimliğini ispatlayamayanlara evini veya odasını kiraya veren ev sahipleri, para ve veya hapis cezası ile cezalandırılacak.

Yasa teklifinin en ilginç yanı, sadece evini kiralayanları değil, evine misafir olarak birilerini alanlari da kapsaması. Bir başka ifade ile, evine geçici misafir alan ev sahipleri de, misafirin yasal durumunu araştırmak ve durumu bakanlığa rapor etmek zorunda kalacak.

Bakanlığın teklifi, Haziran ayı içinde ev sahiplerinin görüşü alınmak üzere kamuoyuna açıklanmıştı. Teklife ilk tepkiyi verenler arasında Ev Sahipleri derneği (Residential Landlords’ Association) da var. Dernek, Ağustos ayının son haftasında yasa teklifi hakkındaki ev sahiplerinin görüşünü bakanlığa resmen bildirdi.

Dernek, İngiliz kamuoyunda vize sistemi hakkında hiç bir ilgisi ve bilgisi olmayan sıradan insanların, profesyonel insanlarmış gibi sorumlu tutulmasını haksızlık olarak görüyor. Derneğe göre, profesyonel kadrolardan oluşan İçişleri Bakanlığı görevini yerine getiremediği için, sorumluluğu halkın üzerine atıyor. Vize sisteminde profesyonel olan bakanlık görevlileri, görevlerini yapamadığında sorumlu tutulmuyor ancak sıradan ev sahipleri, bilmedikleri ve ilgilenmedikleri bir konu hakkında sorumlu tutulmaya çalışılıyor.

Göçmenlik hukukçusu olarak, ben ve ekibimdeki diğer arkadaşlarımın korkusu, bu teklifin yasalaşması durumunda, göçmenlere karşı sistematik bir ayrımcılığın başlaması söz konusu olabilecek. Mal sahipleri, kendilerini hapis ve para cezası riskine atmamak için, evlerini göçmenlere kiralamak istemeyecek. Kiralık ilanlarında, “Yabancılara kiralık değil” ya da “Sadece İngilizlere kiralıktır” şeklinde küçük notlar görebileceğiz.

Daha da kötüsü, her yasada kendine bir yol bulan mafya, yabancılara yüksek fiyatlarla el altından ev kiralayabilecek.

Yani olan yine yabancılara olacak. Zaten ateş pahası olan ev kiralarında, çok daha yüksek kiralar ödemek zorunda kalacaklar. Yasa dışı durumda olanlar da, mafyanın insafına terkedilecek.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.