Geçen hafta İngiltere’deki göçmenler için kara bir haftaydı.

İngiltere’de 35 yıldır, ülke çapında 14 farklı ofisten 300 çalışanı ile maddi durumu iyi olmayan göçme

nlere ücretsiz hukuki destek ve tavsiye sunan IAS – Immigration Advisory Services (Göçmen Tavsiye Hizmetleri), geçen hafta

iflasını verdi ve kapanış işlemlerine başladı. IAS, son 35 yılda haksızlığa uğramış zor durumda onbinlerce göçmene destek sunmuştu. Maddi gücü iyi olmayanların tercih ettikleri bir kurum olarak, göçmenleri mahkemelerde ve içişleri bakanlığında temsil etmekteydi.

IAS’in kapanışını vermesi ile binlerce dosyanın avukatsız kalacağı öngörülüyor. Bu tabii ki, zor durumda olan binlerce göçmeni çok daha zor duruma düşürecek. IAS, geçen hafta yaptığı açıklamada, artık bu dosyaları takip edemeyeceklerini, dosya sahiplerinin mahkemelere veya içişleri bakanlığına yazarak dosyalarını takip etmelerini, gerekirse avukat tutmalarını istemişti.

Hukuki yasal yardımlardan sorumlu bakan Jonathan Djanogly bugün yaptığı bir açıklama ile, IAS’in yüksek maliyetler nedeniyle ayakta kalamadığını ancak bu kurumun yerine yeni bir kurumun geleceğini bildirdi. Hali hazırda işler durumda bir kurum varken, bu kurumu kapatıp yeniden bir kurum oluşturmanın mantığını ise ben dahil hiç kimse anlamış değil.

IAS’da geliştirme programlarını takip ederken tanıştığım bir kaç yöneticiye geçen hafta ulaşmaya çalıştım. Ulaşabildiklerim, işsiz kaldıkları için kendi durumlarının ne olacağını merak ediyordu. Herkes için gerçekten çok üzücü bir tablo oluştuğunu belirtmem gerekiyor.

Umarım bakan Djanogly, yeni kurumu oluşturma fikrinda ciddidir ve sadece ortada kalan 300 IAS çalışanına yeni bir ümit doğurmakla kalmaz, aynı zamanda binlerce göçmenin sönen umutlarına çare olur.

 


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.