Uzun zamandır 8-9 kişiden oluşan ve Ankara Anlaşması dosyalarını inceleyen ECAA Team’de şimdilik sadece bir kişinin olması endişe yaratmaya devam ediyor. Son 5 aydır hiç bir dosyanın karara bağlanmaması, hükümetin tasarruf tedbirleri sonucunda yapılan işten çıkarmalara bağlanıyor.

Gerçekten de, son 3 aydır Sheffield’deki ECAA Team’a ulaştığımda her zaman aynı kişi ile konuşuyor olmam, dosya üzerindeki imzaları incelediğimde ve sorularıma hep aynı memurun yanıt vermesi, bende ciddi olarak ECAA ekibinin artık 1 kişi tarafından idare edildiği şüphesini uyandırıyor.

Bir ekip nasıl olur da 1 kişiden oluşur? O zaman, buna ekip değil (ECAA Team), kişi yani ECAA Kişisi (ECAA Person) demek daha uygun olmaz mı?

Sadece 1 kişinin her gün onlarca dosyayla ilgilenmesi, dosyaları karara bağlaması, telefon ve emaillere yanıt vermesi, özellikle red verdiği dosyalar için mahkemeye gerekçe sunması tamamen imkansız. Hiç bir dosyayı incelemeden doğrudan onay verse dahi, onayladığı dosyaların vizelerini tek başına hazırlaması mümkün değil.

Eğer hükümet, Ankara Anlaşmasına bakan yeni memurları belirlemez ise, Ankara Anlaşmasına başvuran vatandaşlarımızı çok ciddi zorlukların beklediğini söyleyebilirim. Daha şimdiden bazı dosyalarda 8 aydır karar verilmemiş durumda ve bir kaynağa göre karar bekleyen dosya sayısı şu anda 1000’i aşmış durumda.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

1 yorum

İpek · 11/06/2012 15:36 tarihinde

Merhaba, teşekkürler bilgi için. Vizesini alan arkadaşları tebrik ediyorum, başarılar her ikisine de. Peki bu kişiler Ocak ayı öncesi başvuru yapanlardan mı? Çünkü bildiğim kadarıyla kasım ve aralıkta başvurup da bekleyen insanlar da var. Tarih sırasına göre mi değerlendiriyorlar anlamak açısından soruyorum da.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.