İngiltere hükümeti, çalışma izni vizelerinin suistimal edildiğini, işverenlerin çalışma izni aldıkları elemanlarına, bakanlığa beyan ettikleri maaşı ödemediklerini ve bu elemanları ucuz işçi olarak kullandıklarını öne sürerek, TIER 2 vize kategorisinde bazı iyileştirmelere gideceklerini açıkladı.

İngiltere’de kurulu işyeri sahipleri, gerekli kriterlere uymaları ve piyasada geçerli gerçek ücreti ödemeleri koşuluyla TIER 2 vize kategorisi ile İngiltere dışından yabancı işçilere çalışma izni alabiliyor. Ancak işverenlerin gerçek niyeti, yurtdışından ucuz işçi getirmek ise, bakanlığa yüksek maaş beyan etmelerine rağmen, bu işçilere düşük maaşlar ödeyebiliyorlar. Bu durumda, çalışma izni alan kişilerin aslında düşük düzeyde kalifiye olmayan işçiler olduğu ortaya anlaşılıyor. Bu durumun, ülkedeki yabancı işçi sayısının artmasına karşılık İngiltere vatandaşlarının işsizlik oranının yükselmesine neden olduğu öne sürülüyor.

Hükümet, beyan edilen maaşın ödenip ödenmediğini 31 Ekim 2011’den itibaren ciddi olarak takip edecek ve 2012’nin başından itibaren işverenlerden elemanlarına ne kadar maaş ödediklerini ispatlayan vergi dökümanları istenecek.

Aynı zamanda, UK Border Agency görevlileri de yabancı işçi çalıştıran işyerlerine habersiz baskınlar düzenleyip, söz konusu işçilerin gerçekte açıklanan kalifiyede olup olmadıklarına ve aldıkları maaşların sorgulanmasına da gidilebilecek.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.