Dünya çapında faaliyette bulunan umut tüccarları ve göçmenlik sisteminde sahtekarlık yapanlara karşı Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı, Sınırları Koruma ve Suç Ortaklarını Yargılama İnsiyatifi adıyla bir dizi sert önlemler aldıklarını açıkladı.

1 Ocak 2021’de Birleşik Krallık’ın (BK) Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının ardından, ülke özellikle hizmet ve finans sektörlerinde ciddi bir işgücü sıkıntısıyla karşılaştı. Birçok AB çalışanı ülkeyi terk etti ve işletmeler, nitelikli aşçı, mühendis ve inşaat işçisi bulmakta zorlandılar. BK hükümeti bu sorunu çözmek için göçmenlik sistemine bazı değişiklikler getirdi. Bunlar arasında, bazıları tarafından “Kendi Kendini Sponsorluk” olarak adlandırılan Nitelikli İşçi Vizesi de bulunuyor.

Bu yeni vize türü, BK’daki herhangi bir işletmenin, iş sahipleri ve hissedarlar dahil olmak üzere, ilgili becerilere sahip nitelikli bireyleri istihdam etmesine olanak sağladı. Ancak, minimum yatırım şartının olmaması ve 2022’de Rus/Ukrayna savaşıyle birlikte girişimci ve yatırımcı yollarının kaldırılması potansiyel suistimallere zemin hazırladı. Bazı bireyler ülkeye giriş yapabilmek için, BK’da aktif şekilde ticaret yapmayı amaçlamayan işletmeler kurdular.

Bu tarz bir kötüye kullanımı önlemek için İçişleri Bakanlığı bazı sıkı önlemler getirdi. Kaçak göçmen çalıştıran işletmeler artık kişi başına £20.000’den £45.000’e çıkarılmış cezalarla karşı karşıya. Göçmenlik amacıyla sponsorluk lisansını kötüye kullananlar, süresiz olarak yasaklanma ve £45.000’e kadar para cezasına çarptırılma riski altında. Buna ek olarak, işletmelerin yurtdışından birini istihdam etme ihtiyacını gerekçelendiren bir samimiyet testinden geçmeleri ve daha sık rastgele kontrol ve soruşturmaya tabi tutulması gerekiyor.

Ancak bu sert tedbirler sadece işletmelerle ve göçmenlerle sınırlı kalmıyor; bu tür bir kötüye kullanımı sağlayan ve kolaylaştıranlara da uzanıyor. Hükümet, dikkatini potansiyel göçmenlere yasadışı danışmanlık hizmeti veren sahtekar danışmanlara yöneltti. Bu danışmanlar, göçmenlik amacıyla BK’da işletme kurmak isteyen bireylere rehberlik ediyor. Bu, danışmanlık yapılan göçmen başına £45.000’e kadar para cezasına ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmalarına yol açabilecek bir suç teşkil ediyor.

Bu gelişmeler üzerine, göçmenlerin göçmenlik sistemini kötüye kullanmalarına yardımcı olan avukatlara karşı yaptırımların artırılması amacıyla Profesyonel Yardımcılar Görev Gücü kuruldu. Bu sayede düzenleyici kurumlar, kolluk kuvvetleri ve devlet daireleri bir araya getirildi. Görev gücü, kötüye kullanımı sağlayan firmaların iş modellerini bozmak için gayretle çalışıyor ve daha şimdiden üç hukuk firmasının faaliyetlerini durdurdu. Dikkatlerini, diğer ‘profesyonel yardımcılar’ olan doktor, muhasebeci ve işverenlere çevirme planları da yolda.

İçişleri Bakanı Suella Braverman ve Adalet Bakanı Alex Chalk, sahtekar göçmenlik avukatlarını kökten kazıma ve yasadışı göçü durdurma konusundaki kararlılıklarını ifade ettiler. Yasadışı yollarla ülkede kalmak için göçmenlere danışmanlık yapan avukatlar (ve danışmanlar), Göçmenlik Yasası 1971, Bölüm 25 uyarınca ‘BK’ya yasadışı göçmenlik yardımı’ suçuyla yargılanabilir ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

BK’da gerçekten iş kurmak isteyenler için dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. Soruşturmaya tabi tutulmamak ve lisanslarının iptal edilmemesi için, dürüst ve profesyonel avukatlar/danışmanlarla çalışmaları zorunludur. Geçmişte bazı avukatların yasadışı tavsiyelerde bulunduğu tespit edilmiş ve bu durum tüm müvekkillerinin, gerçek olanların bile, soruşturulmasına yol açmıştı. Bu nedenle, profesyonel ve dürüst danışmanlar bulmak ve onlarla çalışmak, potansiyel iş insanları için birinci öncelik olmalıdır.

Ayrıca, sahtekar bir avukat aracılığıyla lisans almanız ve BK’ya giriş yapmak için kendinizi sponsor etmeniz, yükümlülüklerinizi sona erdirmez. Soruşturmalar, BK’da yasal olarak kaldığınız süre boyunca devam edecek ve Görev Gücü ve İçişleri Bakanlığı personeli önceden haber vermeksizin işletmenizi ziyaret edebilecek. Eğer yasadışı faaliyetlerde bulunduğunuz tespit edilirse, işletmenizin sponsor lisansı ve nitelikli çalışan vizeniz iptal edilecek ve anavatanınıza sınır dışı edileceksiniz. Böyle bir durumda, harcadığınız tüm zamanın ve binlerce poundun hiçbir anlamı kalmayacak ve BK’ya yeniden giriş yapmanız 10 yıl süreyle yasaklanacak. Dolayısıyla, dikkatli olmanız ve gereken özeni göstermeniz son derece önemli.

BK hükümetinin bu inisiyatifi, göçmenlik sisteminin bütünlüğünü koruma, hukuka uygun davranma ve ülkenin sınırlarını koruma konusundaki kararlılığını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda doğru ve dürüst davranmanın önemini ve sistemi kötüye kullanarak ondan faydalanmaya çalışanları bekleyen ciddi sonuçları hatırlatmaktadır.


Garth Coates

GARTH COATES, Garth Coates Avukatlık Ofisinin kurucu ortağıdır. Göçmenlik ve ticaret hukukunda avukat olarak 30 yılı aşkın deneyime sahiptir. Kendi firmasını 2008 yılında kurmadan önce birçok üst düzey hukuk firmasında çalışmıştır. Avukat olarak nitelik kazanmadan önce İçişleri Bakanlığı'nda Göçmenlik Memuru, ve ayrıca Plan ve Prensipler Dairesinde uzman olarak çalışmıştır ve bu nedenle İngiltere göçmenlik ve vatandaşlık hukukunun her yönü hakkında deneyime sahiptir. Garth'ın göçmenlik hukuku uzmanlığı, İş ve Ticaret Hukuku, Yetenekli İşçiler, Aile Birleşimi, İnsan Hakları, Mülteciler ve Sığınma hakkında alanları kapsamaktadır. Bu, Mahkeme'den Yüksek Mahkeme'ye, Yargısal İnceleme'ye ve Avrupa davalarına kadar tüm seviyeleri içerir. Dünyanın dört bir yanından bireysel ve kurumsal müşterilere sahiptir; iş insanları, müzisyenler, sanatçılar, ünlüler, global şirketler ve dijital start-up'lar. Dünya genelinde konferanslarda ve seminerlerde konuşmacı olarak katılmıştır ve hizmetlerini Orta Doğu, Afrika ve Uzak Doğu'daki birinci sınıf müşterilere sunmak için düzenli olarak yurtdışına seyahat etmektedir. Yüksek deneyimli ve dinamik ekibiyle Garth, kurumsal ve bireysel müşteriler için özel bir hizmet sunmaktadır. Özelleştirilmiş müşteri hizmetini ve hizmetini değerli kılar ve geniş deneyiminden yararlanarak yenilikçi ve başarılı göçmenlik çözümleri sunar.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.