Hatırlayacağınız üzere, önceki yazımda bakanlık memurlarının Temmuz ve Ağustos ayında başvuranların dosyalarını atlayarak, Eylül ayındaki dosyaları incelemeye başladıklarını, dolayısıyla 6 ay olan bekleme süresini hileli bir şekilde 4 aya düşürdüklerini açıklamıştım.

Son yazımdan bugüne geçen 2 aylık zaman içinde, yetersiz memur sayısı nedeniyle Eylül ayındaki dosyaları zorlukla bitirebildiler. Eylül dışında, yani Temmuz, Ağustos, Ekim ve Kasım aylarında başvuranların önemli bir kısmının dosyasına dokunamadılar bile.

Bakanlık, bekleme süresinin yeniden ve hızlı bir şekilde uzamaya başladığını görünce, daha radikal bir karar aldı. Aralıktan önce başvuranların zaten yeterince zaman kaybettiğini düşünerek, yeni başvuranların zaman kaybetmelerinin önüne geçmek ve bekleme süresini 2 ayın altına düşürme başarısında bulunduklarını istatistiksel bilgi olarak verebilmek amacıyla,  geçtiğimiz Ocak ayındaki dosyaları incelemeye başladılar.

Şimdi Parlamentoda soru önergelerine ve milletvekillerinin yazılı isteklerine verdikleri yanıtlarda, Ankara Anlaşmasında bekleme süresini 2 ay olarak açıklayabilecekler. Gerçek anlamda muhteşem bir başarı (!).

Aralık ayından önce başvuran, hatta ve hatta çok daha öncesinde Temmuz ve Ağustos ayında başvurup halen yanıt alamayanların, kendilerinden aylar sonra başvuranların yanıt aldıklarını duyduklarında yaşayabilecekleri psikolojik yıkıntıyı tahmin edebiliyor musunuz?


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.