Geçen haftaki blog yazımda, İçişleri Bakanı’nın parlamentoda uzuyan vize işlemlerinden ötürü sert şekilde eleştirildiğinden bahsetmiştim. Bu yazım sonrasında, vize başvurusunda bulunanlara güzel haberler vermek isterdim ancak öğrendiğime göre, Ankara Anlaşmasına bakan Sheffield’deki ekip, yeniden başka departmanlarda biriken dosyalara yönlendirilmiş. Bir başka ifadeyle, Ankara Anlaşması vizelerine son 2 haftadır bakılmıyor. Aylarca incelenmeyi bekleyen dosyaların üstüne yeni başvuranların dosyaları eklendiği için, Ankara Anlaşması dosyalarında daha büyük bir kaosa doğru gidiliyor.

Hatırlayacağınız üzere, geçen yıl yine aynı dönemde, Mart 2012’de, Ankara Anlaşmasına bakan memurlar 3 ay süreyle başka departmanlara yönlendilmiş ve  Ankara Anlaşması vizelerinin sonuçlanması çok uzamıştı.

Öğrendiğime göre, Şubat 2012’den beri yani 1 yılı aşkın süredir, İngiltere’den hiç bir yere kıpırdayamadan sabırla vizesinin sonuçlanmasını bekleyenler var. Kendi firmamız bazında Eylül 2012’den önce yaptığımız tüm başvurular başarıyla sonuçlanmış durumda. Eylül 2012 – Şubat 2013 arasında başvuran müşterilerimizin ise sadece bir bölümü başvurusuna yanıt alabildi. Bu dönemde başvuranların büyük çoğunluğu halen beklemeye devam ediyor.

Umarım, memurların bu yılki yönlendirilmesi sadece bir kaç hafta içindir.  Aksi halde, Ankara Anlaşmasında bekleme süresi, korkarım ki, 1 yılı kolaylıkla aşacaktır. Yine umuyor ve diliyorum ki, en kısa zamanda, belki de yarın, bakanlıktan yeniden güzel haberler alırım ve dosyaların yeniden incelenmeye başlandığını size müjdeleyebilirim.

 


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.