Hemen her gün İngiltere’de Türkçe konuşan toplumdan, Ankara Anlaşması vizesi hakkında çok sayıda soru almaktayım. Bana email veya telefonla ulaşanların yanısıra, sokakta tanıyıp çevirenler veya ofisimize bizzat gelip soru soranlar da var. Son zamanlardaki soruların neredeyse tamamına yakını Ankara Anlaşmasındaki gecikmelerle ilgili. Müvekkillerim ve yakınları, hatta  diğer danışman ya da avukatlarla başvurup, kendi danışmanından bilgi alamayanlar da sorularını bana yöneltiyorlar.

Aralarında 8 aydır yanıt bekleyenler var. Aylardır yaptıkları başvuruya yanıt alamayanlar ve çok zor durumda ne yapacağını bilemeyenler var. Kardeşi, kuzeni evlenecek olanlar, düğüne gidemeyenler, yakınlarını kaybedip cenazesine gidemeyenler var. Bazılarının durumu gerçekten içler acısı.

Aslında herşey, Ocak ayında başladı. Hükümetin tasarruf tedbirleri gereği, bakanlıktaki her birimdeki personel sayısının azaltılması amaçlanıyordu. Özellikle zarar eden departmanlardaki bakanlık personelinin ciddi bir biçimde azaltılması, bizzat göçmenlik bakanı tarafından talep edildi. Aslında, göçmenlik dairesi (UK Border Agency), bakanlıkta en çok kar eden birimlerin başında geliyor. Vize başvuru ücretlerinin yüzlerce, hatta binlerce sterlin olduğu düşünüldüğünde, göçmenlik dairesi neredeyse bir para basma makinesine dönüşmüş durumda.

Göçmenlik dairesi içinde en çok kazanan birimler, vize başvurularının yapıldığı İngiltere Konsoloslukları, Vatandaşlık birimleri ve puanlama tabanlı başvuruların takip edildiği birimler.

Aynı dairede en çok kaybettiren birimler ise şunlar:

1- Sınır Kontrol Birimleri: Havaalanları ve limanlarda pasaport kontrolü yapan birimler. Pasaport kontrolü için, kontrol ettikleri kişilerden para almadıkları için, tüm masrafları devlet tarafından karşılanıyor.

2- Avrupa Birliği vatandaşlarının ve aile bireylerinin yaptıkları başvuruları takip eden birimler: AB vatandaşları ve aile bireylerinin tüm başvuruları yasalar gereği ücretsiz. Dolayısıyla bu birimin tüm giderlerini devlet karşılamak zorunda.

3- Ankara Anlaşması’na bakan ECAA Team: Ankara Anlaşması başvurularının incelenmesi için bir ücret alınmıyor. Bu birimin de tüm giderlerini devlet karşılıyor.

Hükümet, gelir getirmeyen bu birimlerde ciddi tasarrufa yöneldi ve işe, personeli ciddi oranda azaltmakla başladı. Tabii, bunun etkileri de hemen görülmeye başlandı. Havaalanlarında, pasaport kontrolü yapan yeterli memur kalmadığı için, pasaport kontrolü için saatlerce beklemek zorunda kalınıyor. Bu durum, son zamanlarda İngiltere basınında çok fazla yer almaya başladı ve olimpiyatlar öncesinde, İngiltere’ye gelen yabancı misafirlere çektirilen pasaport kontrol eziyetleri TV programlarına konu oldu.

Avrupa Birliği vatandaşlarının yaptıkları başvurularda çok ciddi sorunlar oluşmaya başladı. Bekleme süresi 6 ayı aştığı için, İngiltere hükümeti  başvuranlara ciddi oranlarda tazminat ödemek zorunda kalacak.

Ve Ankara Anlaşması başvuruları. Daha şimdiden bekleme süresi 6 ayı aşan çok sayıda kişi var. Ankara Anlaşmasına bakan ekip, eskiden 8-9 kişiden oluşurken şimdi 1 tane dosya uzmanı tüm dosyalarla savaşıyor. Bundan da önemlisi, mülakat sistemine geçildiği için, bekleme süreleri daha da uzuyor. Şimdiye kadar mülakatı yapılan kişilerin sayısı, tüm başvuranlarla kıyasalandığında neredeyse %5’e ulaşmış dahi değil.

Bakanlığın, Ankara Anlaşması için yeni bir yönetmelik hazırladığını da göz önüne alırsak, bekleme süresinin çok daha fazla uzayacağını tahmin etmek hiç zor olmayacak.

Ankara Anlaşmasına başvuranların birlik olup, ortak hareketle bakanlığa karşı dava açmalarını öneriyorum. Bakanlığı mahkemeye vermenin pahalı olacağını ben de biliyorum ama yüzlerce Ankara Anlaşması başvuranı, aylarca, hatta yıllarca beklemek yerine, ortak hareket edip, dava maliyetini ciddi oranda azaltabilir. Bu konuda bizim de bir çalışmamız var, şimdiden çok sayıda müvekkilimiz Bakanlığı mahkemeye vermek için gönüllü oldu bile.

Bakanlığı mahkemeye vermeyle ilgilenenlerin, önümüzdeki haftalarda yayınlayacağımız blog yazısını takip etmelerini öneriyorum. Çünkü, bir çokları için, artık gerçekten bıçak kemiğe dayanmış durumda.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

24 yorum

timeoutexpired · 31/05/2012 10:50 tarihinde

Merhaba,
Ilkonce tesekkurler bu sekilde haberler yayinladiginiz icin.. Neden hala bu kadar belirsiz pasaportlarimizi ne zaman gonderecekleri anlayamiyorum.. Tam olarak bir aciklamalari yok sanirim ne zaman gondermeye baslayacaklari ile ilgili?

Vizesiz Dünya · 31/05/2012 13:37 tarihinde

Haberin ayrıntısında belirtildigi uzere, su anda hic bir sey belli degil. Aylardir bekleyenler var ve hukuki surec baslatabilmek icin, Ingiltere’de Ankara Anlasmasi ile bulunanlar bir araya gelip, kollektif olarak Home Office’i mahkemeye (judicial reviewing) vermeleri tavsiye ediliyor. Garth Coates Solicitors firmasında, bizler bir sekilde bekleyen kendi müvekkililerimizi bilgilendiriyoruz. Kollektif harekete gecilmeden once burada bilgi verilecektir.

  timeout · 31/05/2012 22:51 tarihinde

  Mutlaka harekete gecilmeli bencede bu kadar bekleyis ve daha ne kadar surecegi de bellirsiz.. Bir de merak ettigim yeni cikan mulakat sistemi onceki basvurulan vizelerde de gecerli bir durum mudur? Bu yasalardan once eger yapmissak basvurumuzu bizi kapsamamasi gerekir diye dusunuyorum..

  marbling · 20/06/2012 19:56 tarihinde

  yaklasik 6 aydir pasaport beklemekteyim. kollectif bir hareket oldugunda bende katilmak isterim.

Tesekkurler · 31/05/2012 18:29 tarihinde

Bu vize olayi ecel gibi birsey oldu. Nezaman gelecegi belli degil. Benim 7 ay oluyor basvurali, birakin vizenin gelmesini irtibata gececek kimse Home Office de. iş yapıcazki para kazanalım. Nerdeyse iş kurmak için ayırdıgım sermayeyi harcamaya baslıyıcam. 7 aydır kıra vs elde birsey kalmadı. Gelir yok gider çok. Ne anladım ben bu işten. Dava konusunda sitenizin takibcisi olucam. Bıktırıyorlar insanı…

İpek · 06/06/2012 13:09 tarihinde

Selamlar, home office bugün itibarı ile ocak-şubat başvurularını incelemeye başlayacakmış, bu ay içinde de kesinleştirecekmiş diye bir duyum aldım. Bu tür bir bilgi size ulaştı mı acaba? Ben bekleme stresinden çok bunaldım, intihar edicem artık neredeyse! Pasaportumu alıp gitsem, burada 7 aydır yaptığım masraflar boşa gidecek ki ben bu parayı Türkiye’de değerlendirebilirdim, kalsam elimdeki para azaldı, çalışma izni yok. Yani bu İNSAN HAKLARI’na aykırı değil mi? Hayvanmıyız biz, koyun gibi bekletiyorlar. Bilgi alma hakkımız yok mu? Hiç bir hakkımız yok mu?

tesekkurler · 07/06/2012 01:14 tarihinde

Malesef Ipek kardesim. Yapacagimiz hicbirsey yok. Birak Ocak-Subat ayini ben Kasimda basvuru yaptim ve halen bekliyorum. Dedigin gibi elde avucta birseyde kalmadi. O kadar bekledik sabredelim yapacak birsey yok.

timeout · 09/06/2012 12:06 tarihinde

Arkadaslar dogru mu Haziran 6 da yapilan basvurulari incelemeye baslayacaklari yoksa o da bir soylenti mi bosuna umutlanip hergun postaci yolu beklemek istemiyorum artik..

  Vizesiz Dünya · 11/06/2012 13:47 tarihinde

  Dosyalarin incelenmesini tamamen durdurmadilar. Kismen dosyalari inceliyorlardi, sadece 1 memur dosyalara bakmaktaydi. Ancak Haziran basindan itibaren, ECAA Team icindeki memurlardan (isine son verilmeyenler) dosya inceleme uzerine aldiklari egitimleri tamamlayip isbasi yaptilar ve 6 Haziran’dan sonra dosyalari kapsamli olarak incelemeye basladilar. Hatta bugun 2 basvurumuza -mulakata cagrilmadan- olumlu yanit aldigimizi soyleyebilirim.

   Timeout · 11/06/2012 15:27 tarihinde

   Harika bir haber, tesekkur ederim bizi yanitsiz birakmadiginiz icin..

deniz · 13/06/2012 20:37 tarihinde

Allah razı olsun, tüm yazanlardan. Ben de subatta başvurdum hala beklemekteyim…Eger kayda değer bir şey öğrenirsem yazarım… Bir yandan da pollyannacılık oynuyorum, yani hani bu 6 aylık bekleme süresinde işimize devam etmemize ve burada kalmamıza izin veriyorlar en azından, Türkiye ye dönüp bekleme diye yasa çıkarsalar ne halt ederdik… işe giremezsin, ne olacagı belli degil felan… Allah herkese sabırlar versin…

  İpek · 15/06/2012 20:01 tarihinde

  merhaba deniz, ben de şubatta başvurdum, haber alırsan mutlaka yaz olur mu.. anladığım kadarıyla 3 yıllığa başvurmuşsun. senin açından öyle ama ilk sene için başvuranlar için ( benim gibi turist vizesiyle) hayat çok daha zor, cebimizden harcamak ve sermayemizi tüketmek zorunda bırakıldık. Bir de vize vermezlerse, yaşadığımız stresle ve harcadığımız parayla kalacağız. Ben şahsen pişman oldum buradan başvurduğuma, keşke tr’den başvursaydım, böyle perişan olmazdım en azından.

   Deniz · 19/06/2012 16:29 tarihinde

   Merhaba Ipek, kardesim, herhangi bir duyum alirsam tabii ki de yazarim, insallah senin ve senin durumunda bekleyenlerin cevabi benden de once gelir, Ben anlamamistim sizlerin yazilarini cunku turist olarak basvurulabilecegini ve cevabınız gelene kadar beklenebilecegini bilmiyordum..ne kadar büyük zorluklar çektiğinizi anlayabiliyorum, Allah sabırlar versin

İpek · 21/06/2012 14:29 tarihinde

Sayın admin;
Bu yazıda ele almış olduğunuz bakanlığa dava açma konusu üzerine herhangi bir gelişme veya hazırlık var mı acaba? Şayet öyle bir girişimde bulunulacaksa ben de dahil olmak istiyorum. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  Vizesiz Dünya · 26/06/2012 21:39 tarihinde

  Su an itibarıyla, dosyalar kısmen inceleniyor. Ancak çok yavaş incelendiği için gecikmeler, kabul edilebilir limitlerin çok üstünde ve gerçekten çok zor durumda kalan yüzlerce kişi var. Temmuz ayına kadar ciddi bir gelişme olmadığı taktirde, mahkeme yoluna gideceğiz.

İpek · 27/06/2012 16:36 tarihinde

Cevabınız için çok teşekkür ederim, ama haziran bitti neredeyse. Bugün bir forumda gördüğüm kadarıyla 20 ocakta başvuran bir arkadaş almış vizesini ama çok yavaş bence. şubat sonu başvuruları temmuz sonu gibi gelir ya da gelmez gibi görünüyor. Umarım süreci hızlandırırlar. Çekilecek çile değil malesef.

İpek · 28/06/2012 18:05 tarihinde

Benim vizem bugün geldi, 24 şubatta başvurmuştum. Üzerimden büyük bir yük kalktı, çok ferahladım. Umarım herkes en kısa zamanda vizesine pasaportuna kavuşur. Allah kimseyi böyle sıkıntılara sokmasın bir daha inşallah! Yaşamayan bilemez.

deniz · 29/06/2012 11:43 tarihinde

hayırlı olsun İpek, çok sevindim senin adına
darısı benim ve herkesin başına

dilek · 11/07/2012 17:57 tarihinde

sayın admin:

ben de gecen gun home office in greve basladigini ve bazi istifalarin oldugunu ve istifa edenlerin ise sirf zorluk olsun diye dosyalari birbirine karistirdigini duydum. bu durumdada magdurlarin dogrudan british passport alacagi soylenmis,insan haklari yasasi ihlali nedeniyle… bu konu hakkinda bilginiz var mi acaba?

  Vizesiz Dünya · 14/07/2012 20:54 tarihinde

  Vize sisteminde abartılı şeylere inanmayın. Tüm memurlar görevlerinin başında ve işlemlerde herhangi bir aksaklık yok.

Turk · 04/08/2012 16:31 tarihinde

ankara anlasmasina ingiltereden vizesiz (kacak) basvuru yapilabilirmi bilgi verirseniz sevinirim teskkrler.

  Vizesiz Dünya · 14/08/2012 12:00 tarihinde

  Kacak durumda olanlarin Ankara Anlasmasina basvurmalarina genelde izin verilmiyor, ancak yine de her basvuru kendi capinda inceleniyor. Basvurmakta yarar var.

ali · 27/11/2012 00:50 tarihinde

18 Ağustos 2012 de başvurdum hala bekliyorum yakınlarda cevap alan buraya yazabilir mi?

Musti · 19/12/2012 02:34 tarihinde

Bu vize beklemede yasal sure 12 hafta diye biliyorum ama bizi 5’6 ay bekletiyorlar maksat yildirmak psikolojik baski yilmak yok enindde sonunda verecekler

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.