Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de vize uzatım başvurusunda bulunanlara kötü haber.

Ankara Anlaşması dosyalarının incelenmesine, Kasım 2012 sonu itibarıyla tekrar ara verildi.

Acil durumda olanlar için sadece bir memur dosyaları incelemeye devam ediyor ancak diğer memurlar, dosya yığılmasının yaşandığı diğer vize türlerine kaydırıldı.

İngiltere’den yapılan tüm vize uzatım, süresiz oturum ve vatandaşlık başvurularında bekleme süreleri, hükümetin beyan ettiği 6 aylık limiti zorlamaya başlamıştı. Uzun süre bekleyenler arasında, milyonlarca sterlin yatırım yapan TIER 1 vizesi sahiplere de bulunuyor.

Bilindiği üzere, TIER 1 Investor ve TIER 1 Entrepreneur vizeleri, İngiltere ekonomisine doğrudan katkı yaptıkları için  kırmızı halı serilerek verilen çok önemli vize türleri arasında yer alıyor. İngiliz ekonomisine milyonlarca sterlin yatırım yapanların aylarca vize sonucu için beklemesi, özellikle iş dünyasından hükümete yönelik ciddi eleştirilere neden oluyordu.

Sadece bu vize türlerinde değil, Avrupa Adalet Divanınca çok önemsenen aile birliğinin korunması ilkesi gereği, evlilik vizelerinde de çok uzun bekleme süreleri oluşmaya başladı.

Uzun bekleme sürelerini göz önüne alan bakanlık, az gelir getiren ya da bekleme süresine önem verilmeyen (Avrupa Birliği, Ankara Anlaşması, siyasi sığınma – iltica gibi) alanlardan, yoğun başvuru yapılan diğer alanlara personel kaydırılmaya başlandı. Aynı şekilde, fast track-premium/super premium servislerinde şimdiye kadar sadece sabahları verilen randevular, öğleden sonrası için de verilmeye başlandı, bu şekilde hizmet kotası 2’ye katlandı.

Bakanlıktan aldığım bilgiye göre, Ankara Anlaşmasına memurlarının, diğer vize türlerine geçici olarak kaydırılması, Ankara Anlaşması ile İngiltere’de kalanların vize sonucunu bekleme süresini ciddi şekilde etkileyecek.

En son Temmuz 2012’nin 2. haftasında yapılan başvurulara yanıt verilmişti. Temmuz ayının 2. haftasından sonra başvuru yapanların dosyasına ne zaman bakılacağı konusunda henüz bir bilgi alabilmiş değilim. Muhtemelen Ocak  ayı sonuna doğru, Ankara Anlaşmasına bakan ekibin görevlerine geri dönerek, dosyaların incelenmesine yeniden başlayacaklarını tahmin ediyorum.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

2 yorum

Antonio Murtaza · 17/12/2012 04:38 tarihinde

merhaba ilk basta bu buldirimleri yayinlayarak ankara antlasmasindan yararlananlari aydinlattiginiz icin size cok tesekkur ederim. Siki bi takipcinizim bildirimlerinizin devamini bekliyorum. Ben ankara antlasmasindan 3 yillik calisma iznine sahibim ve gectigimiz nisan ayi baslarinda da bi avukat araciligiyla indefinite basvurdum 8 ay gecti ama hala iyi yada kotu bi cevap almadim yuzyuze gorusmeyede cagirilmadim. Sizce neden bukadar bekletiliyorum. home office yasal bekletme suresini astiginda ne yapmamiz lazim? dava acmakla tehdit etsek yada gercekten acsak bi sonuc alabilirmiyiz.

Musti · 19/12/2012 02:26 tarihinde

Ben temmuz 11 de basvurdum banada bi cevap gelmedi hala 5 ayi gecti

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.