İngiltere İçişleri Bakanlığı, Ankara Anlaşması vizelerinin suistimal edildiğini öne sürerek, süreci zorlaştırıcı bazı önlemler alacağına dair ilk işaretleri vermeye başladı.

Bazı memurlardan edindiğimiz izlenimlere göre, Home Office’in önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde mülakat sistemine geçebileceği konuşulmakta. Mülakat sistemine geçilirse, Ankara Anlaşmasına başvuru yapanların önemli bir kısmının ciddi zorluklarla karşılaşabileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Home Office’de plan ve prensipleri uygulayan üst düzey yöneticilerin, özellikle temizlik işleri, freelance berberlik gibi belli bir sermaye ihtiyacı olmadan yapılan işlerden ciddi rahatsızlık duydukları biliniyor. Home Office’e göre, bu tür işleri yapmak üzere başvuranların gerçek niyeti, iş planında bahsettikleri işleri yapmak değil. Başvuranların önemli bir kısmının, kendilerini iş yapıyormuş gibi gösterip, aslında başka yerlerde işçi statüsünde çalıştıklarından ciddi olarak şüpheleniliyor.  Bu doğal olarak, hükümetin yabancı işçi sayısını azaltma çabalarına da darbe vuruyor.

Home Office’te üst düzey görevliler, ciddi olarak iş yapmak isteyen Türk vatandaşlarının Ankara Anlaşmasından yararlanmasına olumsuz bakmıyorlar. Aksine, bu kişilerin yapacakları işlerle İngiliz ekonomisine katkıda bulunabileceklerine de inanıyorlar. Ancak onlara göre esas sorun, kendilerini iş yapıyormuş gibi gösterip, aslında farklı işverenlerde çalışan kişilerin olması. Bazı Home Office yöneticilerine göre, bu durumda olan yani anlaşmayı suistimal edenlerin oranı %90’lar civarında ve bu hükümette de ciddi rahatsızlıklara neden oluyor.

Bakanlık görevlileri, Ankara Anlaşmasına başvurularda duydukları rahatsızlıkları eskisi gibi vizeleri kolaylıkla onaylamayarak belli etmeye başladılar bile. Geçen ayın sonundan itibaren, bazı memurlar sudan sebeplerle vize başvurularını red ediyor. Sözkonusu red kararlarını veren memurların, geçmişte zorluk çıkarmadan vize verdikleri düşünüldüğünde; ve özellikle bu memurların red kararları incelendiğinde, ileride Ankara Anlaşmasında ciddi zorlukların ortaya çıkacağını öngörmek için kahin olmak gerekmiyor.

Red kararları arasında, daha önce hiç öne sürülmeyen ilginç nedenler de bulunuyor. Örneğin, yell.com sitesinde; ankara anlaşmasına başvuran kişi ile aynı işi yapan rakiplerin sayısına bakılarak, başvuran kişinin rakipleri karşısında iş yapamayabileceği tezi sıkça işlenmeye başlandı.

Temyiz mahkemelerinin bu anlamda önümüzdeki aylarda ciddi olarak devreye gireceğini düşünüyoruz. Tabii ki, konusunda uzman olan Avukatların, normal koşullarda fazla zorluk yaşamayacakları da ortada.

Türk hükümetinin de, devreye girip, muhtemel zorluklara karşı şimdiden lobi çalışmalarına başlaması da gerekecek.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.