İngiltere’de kalan Türk vatandaşlarının akıllarını sürekli kurcalayan bir soruya bugün değinmek istiyorum.

Oturum izni veya bir vize ile İngiltere’de bulananlardan kimler devlet yardımı alabilir? Devlet yardımı almak için Birleşik Krallık vatandaşı olmak zorunlu mu? Ankara anlaşması ile kalanlar, devlet yardımlarından yararlanabilir mi?

1961 Avrupa Birliği anlaşması ve 1973 ek anlaşmaları, Türkiye ile İngiltere arasında karşılıklı sosyal yardımlardan yararlanma hakkı sağlamaktadır. Yasal dayanağı olan bu hakları kullanmalarında Türk vatandaşlarının önünde bir engel bulunmamaktadır. Çocuk yardımından vergi kredilerine kadar İngiltere’nin sağladığı devlet yardımlarından (public funds veya benefits) Türk vatandaşları yararlanabilir.

Sadece Ankara Anlaşması ile kalanlar değil, tüm vize kategorilerindeki diğer Türk vatandaşları da bu yardımlara başvurabilir.

Benim verdiğim hukuki bilgiye rağmen devlet yardımı almakta tereddüt edenlerin sordukları bir başka soru da, daha önce hiç Ankara Anlaşması ile kalanlardan devlet yardımı alanların vizelerini alıp alamadığım oluyor. Yanıt veriyorum: Evet, devlet yardımı almasına rağmen Ankara Anlaşması ile vizesini hatta süresiz oturum izni alan çok müvekkilim oldu. Daha da önemlisi devlet yardımı aldığı için vizesi red edilen hiç bir müvekkilim olmadı.

Türk vatandaşlarının yararlanabileceği devlet yardımları şunlar:

 • Attendance allowance
 • Carer’s allowance
 • Child benefit
 • Child tax credit
 • Council tax benefit
 • Disability living allowance
 • Housing benefit
 • Income-based jobseekers allowance
 • Income related allowance ESA (IR) – formerly income support
 • Personal independence payment
 • Social fund payment
 • Universal credit
 • Working tax credit.

Türk Vatandaşlarına yasal olarak yukarıda sayılan yardımlardan yararlanma hakkı veren anlaşmalar:

1) Council of Europe: European Convention on Social and Medical Assistance (ECSMA) and the European Social Charter of 1961 (ESC)

2) Article 310(a) of the Treaty of Amsterdam amending the Treaty on European Union


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

1 yorum

ramazan · 12/09/2013 11:29 tarihinde

Ben esim ve cocugumu yeni getirdim turkiyeden ikisenelik vizeleri var cocuk parasi icin basvuru yaptim ama bana vermediler gerekceleri ise benim inlara iki sene bakmam lazimmis nasil oluryor benim arkadaslar aliyo onlarda yeni getirdi ailesini anlamis deyilim

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.