Içişleri Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada, İngiltere’deki aile bireylerini ziyaret etmek isteyenlere verilen tam temyiz haklarının kaldırılacağını bildirdi.

Hatırlanacağı üzere Bakanlık, aile ziyaretçi vizelerinde temyiz hakkını kaldırmak için geçen yıl Temmuz – Ekim ayları arasında kamuoyu araştırması yaptırmıştı. Kamuoyu araştırmasına katılanların %39’u temyiz hakkının kaldırılması lehine görüş bildirirken, sadece %28’lik bir kesim buna karşı çıkmıştı. Araştırmaya katılanların %33’ü ise, bir yorumda bulunmamışlardı.

Bakanlık, ilgili yasal düzenlemelerin 2014 yılına kadar yapılıp, teklifin yasalaşacağını belirtiyor.

Teklif yasalaştığında, sadece eşler, çocuklar, kardeşler ve anne/babalar için temyiz hakkı doğacak. Amca, kuzen, dayı, hala, teyze ve yeğenler ile diğer uzak akrabalar için temyiz hakkı bütünüyle kaldırılacak. Eşlerin, çocukların, kardeşlerin veya anne babaların temyize gidebilmeleri de zorlaşacak. Bu durumda olanların, kendilerini davet eden birinci derece aile ferdinin, İngiltere’de süresiz oturum hakkına sahip olması veya İngiltere’de mülteci durumunda olması gerekecek. Bir başka ifade ile, İngiltere’de eğitim alan veya çalışma izni ile kalanların, eşleri veya çocukları, vize başvurusunda red alırlarsa, temyize başvuramayacak.

Bakanlık, vize memurlarının keyfi redlerde bulunma ihtimaline karşı, bağımsız müffettişlerin gerekli incelemelerde bulunmaya devam edeceğini belirtiyor. Ancak, hepimizin bildiği gibi, sadece 1000 red gerekçesinden 1’ini bu müffettişler inceliyor. Geri kalan 999 red gerekçesinde, kararı geri çevirecek bir mekanizme kalmıyor.

Her türlü haksızlıkların yaşandığı vize sisteminde, şimdi daha zor koşullar vize başvuranlarını bekliyor. Vizesiz dünya, maalesef daha da zorlaşıyor.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.