Geçen ay İçişleri Bakanı tarafından açıklanan ve 2014 yılı içinde yasalaşması beklenen yeni kurallara göre, Family Visitors (Aile Ziyaretçi) vizesinde geçerli olan temyiz (appeal) hakkının tamamen kaldırılması söz konusu olacak.

Şu an geçerlilikte olan yasalara göre İngiltere’deki yakın akrabalarını ziyaret etmek isteyenler, vize başvurularının red edilmesi durumunda mahkemeye itiraz (appeal) edebiliyorlar. Ancak akraba vizelerinde temyiz hakkı için, akrabalık derecesine bakılıyor ve 1. derece veya yakın akraba olmak gerekiyor. Eş, çocuk, kardeş, anne-baba, kayınbirader, baldız, kaynana, kayınpeder, amca, dayı, hala, teyze ve bunların çocukları akraba ziyaretçi vizesine başvurabiliyor ve vizelerinin red edilmesi durumunda mahkemeye itirazda bulunabiliyorlar.

Hükümet, ilk etapta temyiz hakkını yakın akrabalar için (amca teyze kuzen gibi) kısıtlama yoluna gidecek ve 2014’ten itibaren de, “Family Visitors” vizesinde tüm akrabalar için temyiz hakkını kaldıracak. Bu anlamda, 9 Temmuz 2012’den itibaren yakın akrabalarda yani amca, dayı, teyze, hala ve bunların çocuklarının temyiz hakkı olmayacak.

Ancak, 2014’ten itibaren eş ve çocuklar dahil herkes için temyiz hakkı kaldırılacak.

Kanun tasarısı, akraba ziyaretçi vizelerini kullanarak ülkeye gelen ancak geri dönmeyen kişi sayısının kaçak göçmenler içinde yüksek oranda olmasından dolayı hazırlandı.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.