13 Haziran 2012’de İngiltere parlamentosu tarafından kabul edilen yasa metni, İngiltere’de yerleşik durumda olan İngiltere vatandaşları ve süresiz oturum izni sahipleri ile İngiltere’de iltica başvuruları kabul edilmiş olanların aile bireylerini ilgilendiriyor.

Hükümete göre reform niteliğinde olan bu değişiklikler, gerçekte onbinlerce kişiyi çok zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

Yasaya göre, 9 Temmuz 2012’den sonra uygulamaya girecek kurallar şunlar:

  • Süresiz oturum izni için eskiden 2 yıl olan bekleme süresi, 5 yıla çıkarılıyor. Aynı zamanda, bu süre zarfında devlet yardımı alınması kesinlikle söz konusu olamayacak.
  • İngiltere dışında 4 yıl beraber yaşayan eşlerin otomatik süresiz oturum izni alması artık mümkün olmayacak. Bunların İngiltere’de 5 yıl beraber yaşaması gerekecek.
  • Eşini getirmek isteyenlerin, yılda en az 18,600 sterlin kazanıyor olması gerekecek
  • Eşi ve 1 çocugunu getirmek isteyenler için minimum kazanç miktarı 22,400 olacak ve her bir ek çocuk için bu miktara 2,400 sterlin eklenecek
  • Ve en zoru da, süresiz oturum izni almak isteyen eşlerin, orta düzey üstünde (B1 düzeyde) İngilizce bilmesi gerekecek.

Yapılan değişikliklerle, ülke dışındaki aile bireylerini çok ciddi zorlukların beklediği kesin. Ancak, Avrupa Adalet Divanı’nın insan hakları konusundaki hassasiyeti de ortada. Bu nedenle, ülke dışındaki eş ve çocuklarını İngiltere’ye getirmek isteyenler zorlu bir yasal mücadeleye hazır olmalı. Bize göre, hükümetin yaptığı bu değişiklikler, ciddi bir yasal mücadele ile Avrupa Adalet Divanı’ndan geri dönecektir.

Aile birleşimi, evlilik vizesi ya da süresiz oturum iznine başvurmak isteyenlerin, hızlı bir şekilde 9 Temmuz 2012’den önce başvurularını yapmalarını tavsiye ediyoruz.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.