Yaz tatili ve işyerimizdeki yoğunluk nedeniyle, sizlerle bir türlü paylaşamadığım bu haberi, geç de olsa paylaşmak istiyorum, çünkü, üzerinden 2 aya yakın bir zaman geçmesine rağmen bir çok kişinin bu gelişmeden haberi olmadığını farkettim.

İngiltere’de yerleşik durumda olanların  eş ve çocukları, İngiltere’ye gelebilmek için Temmuz 2012 de uygulamaya başlanılan minimum gelir testinden geçme zorunluluğu mahkeme engeline takıldı. Uygulamanın başlamasından 1 yıl sonra nihayet Yüksek mahkeme, İngiliz vatandaşı olanların eşlerini İngiltere’ye getirebilmeleri için, yılda en az 18,600 sterlin kazanmalarını zorunlu kılan yasayı, insan haklarına aykırı buldu.

Yüksek mahkeme yargıcının verdiği kararı burada gerekçeleriyle aynen açıklamamın bir anlamı yok, zaten önemli olan sonucun göçmenler lehine sonuçlanmış olması. Ancak, Temmuz 2012 de uygulamaya geçilen gelir testi uygulamasının mantıksızlığı üzerine aylardır mücadele eden biri olarak, mahkeme yargıcının benimle paralel olan yorumlarını kısaca sizinle paylaşmak istiyorum.

Haftada 40 saat çalışan birinin yılda kazanabileceği yasal minimum ücretin £12,865 olduğu bir ülkede, nasıl oluyor da İçişleri Bakanlığı göçmenlerden yılda en az £18,600 kazanmasını bekliyor? Bu, göçmenlere karşı bir ayrımcılıktır.

Göçmen Hukuku Tavsiye Komitesi, vize uygulamalarında minimum gelirin £13,400 olması gerektiğini tavsiye etmesine rağmen, bakanlık £18,600 gelir testinde ısrar etmiştir. Bu 2 farklı devlet dairesinin uyumsuz çalışmasından öte, göçmenlere karşı yapılan açık bir haksızlıktır.

İngiltere’de yerleşik oldukları için göçmenlik kanunlarından muaf tutulan İngiliz vatandaşları ve süresiz oturum izni sahiplerine minimum gelir testi uygulanmazken, neden ayrımcılık yapılarak, bu kişilerin İngiltere dışındaki eş ve çocuklarına gelir testi uygulanıyor?

Yargıç aynı zamanda, bir hakime yakışır şekilde, İngiltere’deki toplam nüfusun yüzde kaçının  £18,600 gelir sınırının üzerinde kazandığının araştırmasını da yapmış ve çoğunluğun bu gelirin altında kazanç sağladığını belirlemiş. Madem İngiltere’de yaşayanlarda kısmi de olsa çoğunluk £18,600 altında kazanıyor, neden göçmenlerde bu kadar yüksek gelir bekleniyor?

Mahkeme yargıcının verdiği karar sonrasında, 5 Temmuz 2013’de İçişleri Bakanlığı, eş vizelerinde yapılan başvurularda, gelir yetersizliği olması durumunda, başvurunun red edilmeyeceğini, bakanlık bir karara ulaşana kadar, bu tür başvuruların dondurulacağını açıkladı.

Bakanlığın, akıl almaz mantık dışı uygulamalarına karşı mücadele eden Avukatların kazandığı bu zafer, hiç şüphesiz zor durumda olan binlerce kişinin umutlarını yeniden yeşertecektir.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44

1 yorum

emre · 19/02/2014 22:19 tarihinde

bende ingizle evliyim bir cocugum var basvuru yaptık sahte avukat yuzunden red aldık itiraz ettik mahkeme sonucladı hakim olumlu karar verdi ama sanırım home office bir karar veremedi makeme ogustos 20 2013 de oldu daha bir haber yok yaklasık iki yılı gecti daha bekliyorum…

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.