Santorini blue dome churches, Greece

Yunanistan 2018 yılında dünyada en fazla yatırımcı vizesi veren ülke oldu. ABD’nin EB-5 Yatırımcı Vizesi’nin geçtiğimiz yıl geride bırakan Yunanistan zirveye oturdu. “Altın Vize” (Golden Visa) olarak adlandırılan gayrimenkul yatırımları karşılığında oturum ve sonrasında vatandaşlık fırsatı sunan vize türü Yunanistan’ın ilk sırada yer almasını sağladı. Yunanistan 2018 yılında ana başvurucu ve bağımlı aile üyelerine toplam 9 bin 756 oturum verdi. İkinci sırada ise 9 bin 62 oturum ile ABD geldi.

Yunanistan’ın ABD’yi geride bırakması yatırım vizeleri sektöründe büyük dikkat çekti. Bunda en önemli sebep Yunanistan’a en az 250 bin Euro yatırım yaparak oturum alınabilmesi. ABD için en az 500 bin Amerikan Doları yatırım yapmak gerekirken bu yatırım iyi yönetilmemesi durumunda risk altında. Yunanistan’da ise yatırımlar gayrimenkullere yapıldığı için böyle bir risk görülmüyor. Yunanistan’ın AB üyesi olmasından dolayı bu ülkeden oturum alan kişilerin Schengen ülkelerine seyahat ediyor olabilmeleri de büyük bir avantaj olarak görülüyor.

Öte yandan verilen vize sayısında Yunanistan ABD’yi geçmesine rağmen Yunanistan’ın 2018’de topladığı 1.08 milyar Euro yatırıma karşılık ABD 1.39 milyar Euro ile bu ülkeyi yatırım miktarında geride bıraktı.

Portekiz üçüncü sırada yer alıyor

Avrupa’nın en popüler Altın Vize programını uygulayan Portekiz ise toplam vize sayısında (ana başvurucu ve bağımlı aile üyeleri) 3 bin 909 ile üçüncü sırada yer alıyor. 2 bin 732 vize ile İspanya Kanada’nın ardından beşinci durumda. 2018’in son haftalarında Tier-1 yatırımcı vize türünü askıya alan İngiltere ise 947 vize ile altıncı sırada yer alıyor.

Yunanistan istatistiklerine Aralık 2018 henüz dahil edilmezken buna rağmen Yunanistan’da geçtiğimiz yıl yatırımcı vizeleri yüzde 50’den fazla artış gösterdi. Dünya sıralamasında Yunanistan 2016’da dördüncü, 2017’de ise ikinci sırada yer alıyordu.

Coates Global Yunanistan ve Portekiz’de hizmetinizde

Yüksek komisyon kaybının önüne geçebilmek için doğrudan inşaat firmaları ile çalışmayı önermesi ve bir hukuk firması olması nedeniyle gerçek değerinde yatırım olanağı arayanların en çok tercih ettiği kurum olan COATES GLOBAL, İngiltere merkezli çok uluslu bir hukuk firması. Yunanistan ve Portekiz’de sunduğumuz hizmetlerden yararlanmak için sizi bizimle iletişime geçmeye davet ediyoruz. https://www.vizesizdunya.com/contact


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44