Yunanistan hükümeti ülkeye en az 2,5 milyon Euro yatırım yapan kişilere 6 ayda vatandaşlık sağlayacak yeni bir yatırım programı üzerinde çalışıyor. Yunan basınında çıkan haberlere göre yeni program 2020’nin ilk çeyreğinde hayata geçecek. Yetkililer henüz resmi bir açıklama yapmazken her yıl 200 kişinin bu haktan yararlanabilecek.

Avrupa’da birçok ülke Altın Vize (Golden Visa) programlarıyla yatırım çekmeye çalışıyor. Altın Vize programları ülkeden ülkeye değişilik değişiklik gösteriyor. Bunların çoğunda ülkede gayrimenkul satın alan kişilere 5 yıllık oturum vizesi veriliyor. 5 veya 6 yıl sonunda ise vatandaşlığa başvuru hakkı var. Güney Kıbrıs’ta ise en az 2,5 milyon Euro yatırım yapanlar 6 ayda pasaport alabiliyor.

Yunan hükümeti Güney Kıbrıs’ın bu programı ile rekabet edecek yeni bir yatırım programı üzerinde çalışıyor. Yunan basınında çıkan haberlere göre hükümet ülkeye daha fazla yatırım çekmek istiyor. Bunun için formül ise yüksek miktarda yatırım yapanlara bir kaç ayda pasaport vermek. Buna göre yeni yatırım programı Güney Kıbrıs’ınkine çok benzer olacak. En önemli şart; ülkeye en az 2 milyon Euro yatırım yapmak ve en az 500 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almak. Ayrıca bu ev için her sene en az 50 bin Euro bakım masrafı yapmak. Bu şartı sağlayanlara sıkı güvenlik araştırmalarının ardından pasaport verilecek. Bu sürenin 6 ayı aşmaması bekleniyor. Haberlere göre, pasaport başvurusu yapmadan önce yatırıma ilişkin tüm ödemelerin gerçekleşmesi gerekiyor.

Kararda Brexit etkili oldu

Yunan hükümetinin yeni bir program düşünmesinde İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması etkili oldu. Brexit sonrası bu ülkedeki yatırımcılar Avrupa’da farklı ülkere yöneliyor.

Gayrimenkul ile yatırım 250 bin Euro

Yunanistan’ın ülkede gayrimenkul satın alanlara oturum vizesi ise devam ediyor. En az 250 bin Euro yatırım yapanlar ülkede oturma vizesi elde ediyor. Ancak Portekiz’in sadece 30 bin Euro daha yüksek maliyete 5 yılda vatandaşlık vermesi nedeniyle, Yunanistan’ın bu programı beklenen ilgiyi görmüyor.

Türkler ilk 5’te

Yunanistan’da Altın Vize kapsamında gayrimenkul satın alanlar arasında Türk vatandaşları ilk 5’te yer alıyor.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44