15 – 16 Temmuz’daki kanlı darbe girişimi sonrasında, Türkiye’den yurtdışına göç etmek isteyenlerin sayısında çok ciddi artış yaşandı. Sadece kendi firmamıza, darbe girişiminden bugüne son 1 hafta içinde gelen arama sayısı, dünyanın diğer ülkelerinden aynı süre içinde yapılan arama sayısının toplamını geçti. Darbe girişimi öncesi normalde her 100 aramadan sadece 7’si Türk vatandaşlarından geliyorken, son 1 haftada Türk Vatandaşlarından gelen aramaların oranı %55 oldu.

İngiltere ve Avrupa Birliği ülkelerinde yatırım yaparak veya iş kurarak göç etmek isteyenlerin sayısında çok ciddi bir artış gözlenirken, Ankara Anlaşması ve Portekiz’de konut alarak çifte vatandaşlık programı en çok ilgi gösterilen programlar arasında yer alıyor.

Artış bu haliyle devam ederse, batılı ülkelerin vize faaliyetlerini durdurması ve ileri aşamalarda sınırların kapatılması söz konusu olabilir.

Öte yandan, potansiyel göçmen sayısındaki bu olağanüstü artış, bir başka tehlikeyi daha beraberinde getiriyor. Artış bu haliyle devam ederse, batılı ülkelerin vize faaliyetlerini durdurması ve ileri aşamalarda sınırların kapatılması söz konusu olabilir. Bu tehlikeyi de göz önüne alarak, başvuruların panik havası yaratılmadan ve daha fazla gecikme yaşanmadan yapılması çok ciddi önem taşıyor.

Yurtdışına göç etmeyi düşünenlerin, bilgi alabileceği web sitesi adresleri: www.ingilterevizesi.com ve www.vizesizdunya.com

Türkiye’den taleplerin çok ciddi sayılara ulaşması nedeniyle, Garth Coates Solicitors tarafından Ekim ayında İstanbul’da yapılması planlanan Avrupa Birliği Yatırım ve Çifte Vatandaşlık Seminerlerinin, Ağustos ayına çekilmesi kararlaştırıldı. İlerleyen günlerde, gerekli duyurular bu sayfalarımızdan yapılacaktır.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44