Suçluların rehabilitasyonuna yönelik olan 1974 yasasında yer alan ‘suçluların rehabilitasyonu sürelerinin’ Aralık 2012’de dcğiştirilmesi, Birleşik Krallıkta bulunan göçmenlere biraz olsun nefes aldırdı.

1974 yasasının baz alındığı 2012 öncesi vize başvurularında, suçlardan daha çok, rehabile olacakları yani bir daha o suçu işlemeyeceklerinin varsayıldığı bekleme süresi baz alınmaktaydı. 2012’deki değişiklik, suçun türüne göre daha mantıklı ve daha kısa rehabilite süreleri getirdiği için, bu göçmenlerin lehine oldu.

2012’deki değişiklikler, çok karmaşık olan 1974 yasasını basite indirgiyor. Kısaca açıklamak gerekirse, aşağıdaki kapsama girenlerin vizeleri  (rehabilite süreleri tamamlanmadıkça) uzatılmayacak veya süresiz oturum izinleri onaylanmayacaktır. Halen süresiz oturum izni sahibi olanlardan aşağıdaki kapsama girenlere ise, vatandaşlık hakkı tanınmayacaktır.:

– 4 yıl ve üzerinde hapis cezası alanlar (Rehabilitasyon süresi: Ömür boyu)

– 1 yıl ve üzerinde hapis cezası almış ve cezasının bitmesinden itibaren 15 yılı tamamlamamış olanlar (Rehabilitasyon süresi: 15 yıl)

– 1 yıldan daha az hapis cezası almış ve cezasının bitmesinden itibaren 7 yılı tamamlamamış olanlar (Rehabilitasyon süresi: 7 yıl)

– (Hapis cezası almadan) Mahkemede suçlu bulunan veya mahkemede suçunu kabul etmiş olan veya mahkemece suçundan dolayı para cezasına mahkum edilen veya mahkeme dışı hapis cezası gerektirmeyen suçlardan dolayı suçlu bulunmuş olanlardan suçlu bulundukları tarihin üzerinden 2 yılı tamamlamamış olanlar. (Rehabilitasyon süresi: 2 yıl)

Örnekle açıklamak gerekirse:

Kırmızı ışıkta geçmekten veya hız limitini aşmaktan çıkarıldığınız mahkemece suçlu bulundunuz ve 100 sterlin para cezasına çarptırıldınız. Bu durumda mahkeme kararının üzerinden rehabilitasyon süresi olan 2 yıl geçmedikçe, yapacağınız her tür vize ve vatandaşlık başvurusu red edilebilir. Mahkeme kararının üzerinden 2 yıl geçtikten sonra, o suçu hiç işlememiş gibi kabul edilirsiniz ve vize başvurunuzda sorun çıkmaması gerekir.

2012 değişikliklerinden önce bu süre 2 yıl değil, 5 yıl idi. Bu, çok basit anlamda değişikliklerin göçmenler lehinde olduğunu göstermektedir.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44