davaYöneticileri, sahte evlilik vizelerine aracılık etmekten ceza alan Tevfik Suleyman firması ile Anlaşması vizesine başvuranların dosyaları nihayet incelenmeye başlandı.

Ankara Anlaşması dosyalarına bakan Sheffield’deki ECAA – Ankara Anlaşması vizesi ekibinden aldığım habere göre, Tevfik Süleyman firmasından gelen dosyaların özel bir ekip tarafından incelenmesine 7 Kasım 2013 te başlandı. Daha önceki blog yazılarımda da bahsettiğim üzere, İngiltere İçişleri Bakanlığı, bu firma ile Ankara Anlaşmasına başvuranların dosyalarında ciddi sahtekarlıklar yapıldığına inanıyor. Bundan dolayı  bu firma ile Ankara Anlaşmasına başvuranların dosyalarının özel bir ekip tarafından dikkatlice incelenmesine karar verilmişti.

Tüm insan haklarının ayaklar altına alındığı bir başka bakanlık uygulamasına uzun zamandır şahit olmaktaydım. Çünkü, başvurusuna yanıt almak için 2 yılı aşkın zamandır bekleyenler var.  Tek suçu, bu firma ile başvurmak olan onlarca masum insan, 2 yıla yakın zamandır İngiltere’de pasaportsuz esaret hayatı yaşıyor. Aralarında yakın akrabalarını kaybedenler ancak pasaportu bakanlıkta olduğu için Türkiye’deki cenazelerine gidemeyenler de var.

Ankara anlaşmasına bakan ekiple yaptığım görüşmede, bu firmadan başvuranların yakın bir zamanda başvurularına sonuç alabileceklerine dair bilgi aldım. Umarım, bu haber Tevfik Süleyman mağdurlarını bir ölçüde rahatlatacaktır.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44