Ankara Anlaşması üzerinden süresiz oturum izni alanlardan devlet yardımlarına başvurmayı düşünenlere her zaman yaptığım uyarılarımı yenilemek istiyorum: Süresiz oturum izniniz iptal edilip, sınır dışı edilmeniz söz konusu olabilir.Home offfice Logo

Geçtiğimiz ay, Ankara Anlaşması üzerinden süresiz oturum izni aldıktan sadece 2 gün sonra, bulunduğu belediyeye giderek, devlet yardımlarına başvuran bir kişinin süresiz oturum izni İçişleri Bakanlığı’nın Ankara Anlaşması başvurularına bakan ekibş (ECAA Team) tarafından iptal edildi. Bunun gerekçesi ise, başvuruda yanıltıcı bilgi vermek.

Ankara Anlaşması vizesine başvurduğunda işlerinin iyi gittiğini ve kendine yetecek kadar para kazandığını iddia etmekteyken, kendisine süresiz izin verildikten hemen sonra, Belediye’ye giderek, işlerinin iyi gitmediği ve kazancının yetersiz olduğunu belirterek devletten yardım istemesi kamu görevlilerinin dikkatini çekmeye yetti.

ECAA ekibi, başvuru esnasında ilgili kişi tarafından kendilerinin aldatıldığını öne sürerek, yasanın kendilerine verdiği yetki çerçevesinde süresiz çalışma iznini iptal ederek, hem kendisinin hem de ailesinin sınır dışı edilme işlemini başlattılar.

Süresiz oturum izni alanların, bu anlamda şu konulara dikkat etmeleri gerekiyor:

  • Süresiz oturum izinleri, bakanlık tarafından yaptığınız işe en az bir yıl daha devam edeceğiniz öngörülerek verilmektedir. Süresiz oturum iznini aldıktan hemen sonra işinizi kapatmanız, izninizin iptaline neden olabilir.
  • Devlet yardımları, sadece geliri yetirsiz olanlara verilir. Ankara Anlaşmasında başvuru esnasında geliri yüksek gösterip, daha sonra sırf yardım alabilmek için daha önceden yüksek beyan edilen geliri düşürmek sadece vizenizin iptal edilmesini değil, aynı zamanda İngiliz maliyesinin de hakkınızda ciddi soruşturmalara başlamasına neden olabilir.

Bu konuda görüştüğüm bakanlıktaki ECAA vizesine bakan yetkililer, Ankara Anlaşmasında suistimallerin çok had safhada olmasından rahatsız olduklarını ve işini gerçekten yapanların dosyalarının da bu suistimallerden ötürü etkilendiğini belirtiyorlar.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44