350 bin Euro nakit transfer seçeneği devrede

Avrupa’nın en popüler ‘Altın Vize (Golden Visa)’ programını yürüten Portekiz daha fazla yatırım çekmek için yeni fırsatlar devreye sokarak uygulamanın kapsamını genişletiyor. Artık 350 bin Euro nakit transfer seçeneği ile de Altın Vize’den yararlanılabilecek.

Portekiz Altın Vize programı hayata geçtiği 2013 yılından bu yana ülkeye 3,3 milyar Euro yatırım çekerken bunun 2,9 milyarı gayrimenkul sektöründe gerçekleşti. Portekiz hükümeti de gayrimenkul seçeneği dışında yatırımları çeşitlendirmek için yeni bir düzenlemeye gitti. Amaç sermaye transferini daha cazip hale getirmek.

Coates Global’in bildirdiğine göre Portekiz hükümeti ülkede yeni şirket kurmak veya mevcut şirketlerle ortaklık yaparak ülkeye sermaye getirmek isteyen yatırımcılar için yeni bir kanun çıkardı. 26 Kasım’da yürürlüğe giren 102/2017 sayılı kanun sermaye transferi için Altın Vize’den yararlanmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına şu iki ayrı seçeneği sunuyor.

Şirketlerin sermaye artırımı için yatırım fonu veya girişim sermaye fonu satın almak amacıyla en az 350 bin Euro sermaye transferi. Bu şirketlerin Portekiz kanununa göre kurulmuş olması, yatırımın yapıldığı tarih itibariyle en az 5 yıldan beri faaliyette bulunması ve yatırımların değerinin en az %60’ının ulusal topraklarda (Portekiz) yerleşik ticari şirketler içinde gerçekleştirilmesi. 

Ana ofisi Portekiz’de olan yeni bir ticari şirket kurmak veya genel merkezi ulusal topraklar içinde (Portekiz) bulunan mevcut bir şirketin sermaye artırımı için en az 350 bin Euro sermaye transferi. Her iki seçenekte de en az 3 yıl süreyle en az 5 daimî pozisyon istihdamı yaratmak.

Kasım ayı sonunda çıkan yeni kanundan önce sermaye yatırımında aşağıdaki dört değişik seçenekten biri ile ilerlemek mümkündü. Aksi yönde bir açıklama yapılmadığından bu dört seçeneğin de hala geçerli olduğu belirtiliyor ancak bunlara ilgi çok düşük. Portekiz hükümeti bundan dolayı yeni bir fırsat uygulamaya soktu.

 • Kültür ve sanata yapılacak yatırımlar(en az 250.000 Euro) – Sanatı destekleyen programlara (örneğin müzik, tiyatro, sinema), veya tarihi veya kültürel değerlere sermaye aktarımı şeklinde yapılmalıdır. Yatırım alanı, kültürel ve tarihi öneme sahip bir binanın, anıtın veya heykelin restorasyonunu yapmak amacıyla da olabilir. Yatırım rakamı, düşük nüfus yoğunluğuna sahip yerlerde 200.000 Euro’dur.
 • Araştırma faaliyetlerine yapılacak yatırımlar(en az 350,000 Euro) – Kamu veya özel sektörce yapılan bilimsel araştırma faaliyetlerine yapılan yatırımları kapsar. Yatırım miktarı düşük nüfus yoğunluğuna sahip yerlerde 280.000 Euro’dur.
 • Küçük ve orta ölçekli firmalara yapılacak yatırımlar (en az 500,000 Euro) – Küçük veya orta ölçekli firmaları destekleyen yatırım fonlarından hisse alarak yapılan yatırımları kapsar. Sermayenizi alacak olan yatırım firması mantıklı bir uzun vadeli yatırım planına sahip olmalıdır.
 • Serbest yatırım(en az 1 milyon Euro) – Hisse senedi marketinden devlet hazine bonolarına kadar dilediğiniz yerde yatırım yapabilirsiniz.

Kurulacak iş türü veya yaratılacak istihdamın düzeyinde hiçbir sınırlama bulunmuyor. Herhangi bir iş dalında herhangi bir pozisyonda istihdam yaratılabilir.

​Portekiz’de asgari ücretin ayda 649,83 Euro olduğu ve istihdam edilen personele yılda en az 14 maaş ödenmesi gerektiği göz önüne alınmalıdır.

COATES GLOBAL LİZBON’DA EN ETKİLİ FİRMA

Yüksek komisyon kaybının önüne geçebilmek için doğrudan inşaat firmaları ile çalışmayı önermesi ve bir hukuk firması olması nedeniyle gerçek değerinde yatırım olanağı arayanların en çok tercih ettiği kurum olan COATES GLOBAL, İngiltere merkezli çok uluslu bir hukuk firması. Firma son 2 yıldır Portekiz’de aktif olarak faaliyette ve Amerika’dan Çin’e yüzlerce yatırımcıya hizmet sundu.

Portekiz’de gayrimenkul alanların büyük bir çoğunluğu Altın Vize veya Vatandaşlık edinmekten daha çok paralarını daha iyi şartlarda değerlendirmek isteyen kişiler.  Bir AB ülkesi olması ve ülkenin giderek gelişen ekonomisi birçok ülkeden yatırımcının dikkatini Portekiz’e çekmeye yetiyor. Zira ülkede henüz daha doymamış olan gayrimenkul sektöründe ciddi karlar elde etmek ve yüksek kira geliri edinmek mümkün.

COATES GLOBAL SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

​Uzman avukatlardan oluşan kadromuz size başvurunuzun her aşamasında yardımcı olur.

Portekiz Golden Visa programında uzman avukatlarımız size şunları sağlar:

​Bütçenize ve tercihlerinize uygun yatırım alanlarının seçilmesi

 • Havaalanında karşılama
 • Satın alınacak gayrimenkul ziyaretleri, emlakçı, inşaat firmaları ve brokerlerdan randevu alınması
 • Portekiz’de muhasebeci bulunması ve vergi hukuku
 • Yatırım yapılacak firma veya gayrimenkullerin araştırılması, değer tespitleri ve belediyeden sorgulanmaları
 • Kiralama veya satın alma kontratı hazırlanması, tapu işlemleri
 • Portekiz’de oturum hakkında yasal bilgiler
 • Golden visa başvurunuzun ve işlem takibinin yapılması
 • Noter ve vergi dairesinde temsil
 • Portekiz’de kaldığınız sürece yasal sorunların çözümü

Portekiz’de her türlü yatırım detayları ve sorularınıza cevapları Vizesiz Dünya sitemimizden bulabilirsiniz.  (https://www.vizesizdunya.com/portugal)


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44