Mixed Portuguese and european Union flag, three dimensional render, illustration

Portekiz’de konut almak, AB vatandaşlığı kazanmanın en kolay yolu ancak yatırımcılar sahtekarlıklara karşı dikkatli olmalı ve göçmenlik yasalarını çignememeli.

Portekiz’de yatırımcı ve girişimcilere verilen Golden Vize türleri, yaygın olarak yapıldığı öne sürülen sahtekarlık ve dolandırıcılık iddialarından dolayı, yeniden mercek altına alındı.

Özellikle, tadilat gerektiren konutlarda rastlanılan dolandırıcılık iddiaları, uzun zamandır Portekiz hükümeti ve AB komisyonunca ciddi olarak incelenmekteydi. İncelemelerde, gerçek değerinin çok üstünde fahiş bedellerle satılan konutlardan elde edilen haksız kazançlardan dolayı yatırımcılar uyarıldı. Portekiz hükümeti, Golden Visa programının sağlıklı bir şekilde ilerlemesine büyük önem verdiklerini ve sahtekarlıklara izin verilmeyeceğinin altını çiziyor.

Yetkililer, hukuki yetkisi olmadan bireysel girişimcilerden alınan konutların gerçek değerinin tespit edilmesinin önemine işaret ediyorlar. Vize işlemlerini yürüten SEF – Portekiz Göçmenlik Polisi, gerçek değerinden çok daha yüksek gösterilen konutlarla oturum izni alanların, bu izinlerinin iptal edileceğinin altını çiziyorlar.

Portekiz, en az 280 bin Euro’dan başlayan tutarlarda konut alanlara veya en az 250 bin Euro yatırım yapanlara, oturum ve çalışma izni veriyor. Bazı uyanıklar, 100 bin Euro’luk konutları 350 bin Euro gibi göstererek satış yaparak haksız kazanç elde ederken, gerçek değerinin çok üstünde bir bedelle konut alanlar, sadece paralarını değil, aynı zamanda aldıkları oturum izinlerini de kaybetme riskini taşıyorlar.  Bu nedenle, yeri ve yurdu belli, resmi kaydı olan kurumlar, avukatlar veya tanınmış emlak acenlarından alım satım işlemlerinin yapılması, ilerde doğabilecek sorunlara karşı yatırımcılara güvence sağlayacaktır.

Portekiz Polis yetkilileri, satın alınan konutun değerinin kasıtlı olarak yüksek gösterilmesi yöntemiyle haksız olarak oturum izni almanın suç olduğunu, bu durumda olanların yasaları çiğnemekten ve vergi kaçırmaktan dolayı ceza alabileceklerini belirtiyorlar. Özellikle el altından gizli para değişiminin, emlak vergisinin satın alınan konut fiyatlarına dahil edilerek göçmenlik yasasının çiğnenmesinin, satın alınma işlemi tamamlandıktan sonra alıcıya satıcı tarafından el altından para iadesi yapılmasının suç olduğunun altı çiziliyor.

Sahtekarlıklar, genelde bireysel bazda kalırken, tatlı kazanç peşinde olan bazı büyük firmalar da, Golden Visa programını tam olarak tanıtmadan aldatıcı reklamlarla yatırımcılardan gereksiz yatırımlar yapmasını isteyebilmekte. Örneğin, bazı büyük emlakçılar ve inşaat firmaları, Türkiye’de yaptıkları reklamlarda, 500 bin Euro minimum bedel ödenmesi gerektiğini belirterek yatırımcıları yanlış yönlendirip, sadece yüksek fiyatla satış yapmıyor, aynı zamanda yatırımcının parasını gereksiz yerlerde harcamasına teşvik ediyorlar. Gerçekte, Portekiz’de 280 bin Euro’ya kadar düşük bir bedelle yatırım yaparak konut alanlara, golden visa avantajları sunulabiliyor.

Portekiz’de oturum ve çalışma izni veren ve 5 yıl sonunca kalıcı oturum, 6. yılda ise AB Vatandaşlığı sunan Portekiz Altın Vize programı, bugün itibarıyla dünyanın en popüler göçmenlik programı olma özelliğine sahip. İngiliz Göçmenlik Hukuku uzmanlarının bulunduğu Coates Global’ın Portekiz programı hakkında detaylı bilgi şu adresten edinilebilir: http://www.vizesizdunya.com/portekiz


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44