Avrupa ülkelerinin uyguladığı Altın Vize programlarına Türk vatandaşlarının ilgisi giderek artıyor. Bu ülkelerin başında ise Portekiz geliyor. Portekiz’de gayrimenkul satın alarak oturum vizesi alan ülkeler sıralamasında Türkiye üçüncü sıraya yükseldi. Mart 2019 itibariyle tam 331 Türk vatandaşları Portekiz’de gayrimenkul satın aldı.

Avrupa’nın en popüler Altın Vize programlarından birisi Portekiz’de. Yatırım yaptıktan 5 sene sonra Avrupa Birliği (AB) pasaportuna sahip olma fırsatından dolayı oldukça rağbet görüyor. Ayrıca bu ülkede uzun süre ikamet etmenize gerek yok. Her yıl bir kaç hafta burada yaşamanız yeterli. Satın aldığınız konutunuzu kiraya da verebilirsiniz. Tüm bunları hesaba katınca Portekiz Altın Vizesi oldukça cazip bir hale geliyor.

Portekiz makamklarının açıkladığı verilere göre Türk vatandaşları da bu fırsata yoğun ilgi gösteriyor. Avrupa’daki Altın Vize programlarına en fazla ilgili gösteren ülke açık ara Çin. Sonra da Rusya ve Brazilya geliyor. Türk vatandaşları Portekiz’de ilk yıllarda ilk 5’te bile yer almıyordu. Ancak son yıllarda artan ilgiyle birlikte önce listenin ilk 5’ine girdi. Mart 2019 sonu itibariyle ise Türk vatandaşları artık 3. sırada.

Vize alan 100 kişiden 5’i Türkiye’den

Portekiz bu tarihe kadar 7 bin 291 kişiye Altın Vize kapsamında oturum izni verdi. Bunların 331’i Türk vatandaşı. Bir başka ifadeyle Portekiz’de vize alan 100 kişiden 5’i Türk vatandaşı.

Listenin başında Çin var. Tam 4 bin 180 Çin vatandaşı Portekiz’de yatırım yaptı. Bu da vize alan 100 kişiden 57’sinin Çin’den olduğunu gösteriyor. İkinci sırada 711 vize ile Brezilya var. 311 Türk vatandaşının ardından Güney Afrika 286 ile dördüncü ve Rusya 254 Altın Vize ile 5. sırada yer alıyor.

Aile üyeleriyle birlikte 20 bin kişiye dayandı

2012 yılından bu yana Altın Vize kapsamında 12 bin 413 kişiye ise aile birleşimi vizesi verildi.  Ana hak sahibi 7 bin 921 ile toplandığında Altın Vize kapsamında oturum alan toplam kişi sayısı 19 bin 704 oldu.

4,5 milyar Euro yatırım çekti

Portekiz Altın Vize kapsamında şu ana kadar 4 milyar 447 milyon Euro yatırım çekti.

Hukuki destek almadan yola çıkmayın

Portekiz’de Altın Vize’den yararlanırken hukuki destek alınması çok önemli. İngiltere merkezli Coates Global, Portekiz ofisindeki uzmanlarıyla her türlü sorularınız için iletişim kurabilirsiniz: http://www.coatesglobal.com

Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44