Portekiz’de Altın Vize artık Lizbon ve Porto dışında geçerli olacak

Portekiz hükümeti ülkede gayrimenkul satın alanlara oturum ve vatandaşlık fırsatı tanıyan Altın Vize programında önemli bir değişikliğe gideceğini açıkladı. Artık Altın Vize, Lizbon ve Porto’daki konutlar için geçerli olmayacak. Bu iki şehir dışındaki kentlerde konut alanlar Altın Vize fırsatından yararlanmaya devam edecek. Değişiklikten önce bu iki şehirde yatırım yapanlar ise bundan etkilenmeyecek, bu kişilerin hakları devam edecek. Hükümet bu değişiklikle kalkınmada geri kalmış şehirlere yatırım çekmeyi planlıyor.

Portekiz hükümeti, Altın Vize programının ülkede istihdam arttırmadığı ve ekonomik kalkınma sağlamadığı yönündeki son dönemde artan eleştirileri dikkate alarak uygulamada çok önemli değişiklik yapmaya karar verdi. Bu yıl içinde yasalaşması beklenen yeni kanun değişikliği, Başkent Lizbon ve ülkenin şarabıyla ünlü önemli turizm şehri Porto’yu Altın Vize kapsamından çıkaracak. Bir başka ifade ile bu iki şehirde gayrimenkul satın alanlar veya yatırım yapanlar Altın Vize’den yararlanamayacak. Bu iki bölge dışında konut satın alanlar ise Altın Vize’de fırsatından yararlanmaya devam edecek.

Sosyalist lider Ana Catarina Mendes düzenlediği basın toplantısında değişikliğin geriye dönük işlemeyeceğine dikkat çekerek Lizbon ve Porto’da değişiklikten önce yatırım yapanların haklarının korunacağını açıkladı.

Hükümet bu kararla ülkenin görece kalkınmada geri kalmış bölgelerine yatırım çekmeyi ve buralarda iş imkanlarının oluşmasını planlıyor.

Avrupa’nın en popüler Altın Vize uygulaması

Portekiz’de gayrimenkul satın alarak Altın Vize’den yararlananlar vatandaşlık hayaline kavuşmaya başladı. Portekiz’de Altın Vize programının Ekim 2012’de kanunlaşmasının ardından ilk vizeler Eylül 2013’ten itibaren onaylanmaya başladı. Geride kalan 6 yılda en çok merak edilen soru bu kişilerin vatandaşlık alıp alamayacağıydı. Çünkü sadece 280 bin Eurodan başlayan yatırım seçenekleri ile, Portekiz’de yılda sadece 7 gün yaşayarak, 5 yıl içinde Avrupa Birliği vatandaşlığı edinmek inandırıcılıktan uzak geliyordu. Hiç bir bağış yapmadan; ciddi bir yatırımda bulunmadan sadece ev satın alarak 5 yılda AB vatandaşı olmanın, hayal ötesi olduğu söyleniyordu yıllardır.

Konut alanlar Portekiz pasaportlarına kavuştu

Ancak, hayal olarak görülen Portekiz vatandaşlığı Şubat 2019’dan itibaren gerçek oldu. Altın Vize’den yararlananlar ve vatandaşlık için bekleme süresini dolduranlar pasaportlarına kavuştu. Coates Global Lizbon ofisinden Prof. Marina Andrade, ilk müvekkillinin Portekiz vatandaşlığına hak kazandığını ve pasaportunu aldığını bu sene Şubat ayında açıkladı.

“Gerçek olamayacak kadar güzel fırsat” olduğundan Portekiz’den Altın Vize ile vatandaşlığın bir şehir efsanesi olmadığı ortaya çıktı.

Prof Dr Marina Andrade

Portekiz’i cazip kılan nedir?

Portekiz, Avrupa Birliği ülkeleri arasında bağış gerektirmeden sadece 5 yıl içinde vatandaşlık veren tek ülke. Bunu 7 yıl ile Yunanistan takip ediyor ancak Yunanistan Türk vatandaşlarına Yunan vatandaşlığı vermiyor. Bundan dolayı Portekiz; Türk vatandaşları için tek ve en iyi seçenek olarak duruyor.

Satın alınacak gayrimenkul değeri 280 bin Euro’dan başlıyor. Ev alırsanız Portekizde yılda sadece 7 gün yaşamanız 5. yılın sonunda vatandaşlık almanız için gerekli.

Coates Global Lizbon Ofisi

Portekiz Altın Vize Programının mimarlarından Prof Marina Andrade yönetimindeki Coates Global Lizbon ofisi, Altın Vize programındaki yatırımınızda hukuki destek sağlıyor. İletişim için: lisbon@coatesglobal.com


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44