Dünyanın en popüler göçmenlik programlarının başında gelen Portekiz Altın Vizesi’ne ilgi giderek artıyor. Bu kapsamda yabancı yatırımlar geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre 2017’de yüzde 14,6 artarak 54,5 milyon Euro’ya yükseldi. Programın başladığı 2012’den bu yana ise yatırımların toplamı 3,38 milyar Euro’ya ulaştı.

Programı yabancı yatırımcıların ülkede gayrimenkul satın almasını teşvik eden ve belli bir süreç sonunda kalıcı oturum şansı sunuyor. Hem Portekiz Parlamentosu’nda yasalaştığından hem de AB Komisyonu denetiminde olduğundan çok rağbet görüyor.

Portekiz Göçmenlik ve Sınır Hizmetleri’nin (SEF) yaptığı açıklamaya göre Yatırım Faaliyeti için Oturum İzni (ARI) kapsamında Kasım 2016’da 47,6 milyon Euro olan yatırımlar Kasım 2017’de 54,6 milyon Euro’ya yükseldi. Kasım ayındaki yatırımların çok büyük kısmı 52,4 milyon Euro ile gayrimenkullere gerçekleşti. Sermaye transferi ise 2,2 milyon Euro’da kaldı.

Portekiz’de Kasım ayında 93 Altın Vize verildiği açıklanırken bunların 91’i gayrimenkul satın alınmasıyla gerçekleşti. Temmuz 2016’da verilen ilk kalıcı oturum izninin ardından şu ana kadar toplam 77 kalıcı oturum izni verildiği bildirildi.

YATIRIMLARIN TOPLAMI 3,38 MİLYAR EURO’YA ULAŞTI

Programın başladığı Ekim 2012’den bu yana tüm Altın Vize türlerinde yatırımların toplamının 3,38 milyar Euro’ya ulaştığı ortaya çıktı. Şimdiye kadar gayrimenkul alımı yoluyla 5 bin 196, sermaye transferi ile 301 ve iş kurulması yoluyla da 10 oturum izni verildi.

EN FAZLA ÇİNLİLER İLGİ GÖSTERİYOR

Altın Vize’ye hangi ülke vatandaşlarının ilgi gösterdiğine gelince Çinliler açık ara ilk sırada yer alıyor. Şimdiye kadar 3 bin 575 Çin vatandaşına oturum izni verildi. Çin’i 463 ile Brezilya, 216 ile Güney Afrika, 192 ile Rusya ve 108 ile Lübnan takip etti. Ayrıca oturum sahiplerinin yanı sıra 9 bin 212 aile üyesine de oturum izni sağlandı.

Portekiz Parlamentosu’nda yasalaştığı için Portekiz Altın Vize programına katılanların gelecekte hak mağduriyeti yaşaması hukuki açıdan söz konusu değildir. Verilen bu yasal güvence, Portekiz’i diğer ülkeler içinde en ön plana çıkarmakta ve yatırımcıların güven içinde karar vermelerini sağlamaktadır.

Gayrimenkul alanında yapılacak sadece 280 bin Euro yatırım; Schengen bölgesinde vizesiz dolaşım ve 5. yıldan sonra Portekiz’de kalıcı oturum hakkını kazandırır. Kalıcı oturum alındıktan sonra yapılan yatırım elden çıkartılabilir.

Kalıcı oturum aldıktan sadece 1 yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvuru yapılabilir.

DÜNYADAKİ EN POPÜLER ALTIN VİZE UYGULAMASI

Çünkü:

• Portekiz’de yaşama zorunluluğu olmadan kalıcı oturum şansı vermesi
• 200 bin Euro’ya kadar düşen dünyanın en düşük yatırım seçeneği olması
• İlerde vatandaş olmak için Portekiz’de yaşama zorunluluğu istememesi
• Sıcak insanları ve ılıman iklimi
• Yüzlerce yıllık zengin kültürel yapısı
• Huzurlu ve stresten uzak bir yaşam sunması

COATES GLOBAL LİZBON’DA EN ETKİLİ FİRMA

Yüksek komisyon kaybının önüne geçebilmek için doğrudan inşaat firmaları ile çalışmayı önermesi ve bir hukuk firması olması nedeniyle gerçek değerinde yatırım olanağı arayanların en çok tercih ettiği kurum olan COATES GLOBAL, İngiltere merkezli çok uluslu bir hukuk firması. Firma son 2 yıldır Portekiz’de aktif olarak faaliyette ve Amerika’dan Çin’e yüzlerce yatırımcıya hizmet sundu.

Portekiz’de gayrimenkul alanların büyük bir çoğunluğu Altın Vize veya Vatandaşlık edinmekten daha çok paralarını daha iyi şartlarda değerlendirmek isteyen kişiler.  Bir AB ülkesi olması ve ülkenin giderek gelişen ekonomisi bir çok ülkeden yatırımcının dikkatini Portekiz’e çekmeye yetiyor. Zira ülkede henüz daha doymamış olan gayrimenkul sektöründe ciddi karlar elde etmek ve yüksek kira geliri edinmek mümkün.

TÜRKİYE’DE ÖZEL TANITIM PROGRAMLARI DÜZENLENİYOR

Son zamanlarda Türk yatırımcılar da Portekiz’de gayrimenkul edinmenin yollarını arıyor. Son 1 yılda 300’ün üstünde Türk yatırımcının Portekiz’de ciddi yatırımlar yaptığı söyleniyor. Türkiye’de oluşan ciddi talebe yanıt vermek üzere, Coates Global yetkilileri düzenli olarak Türkiye’ye giderek seminer ve özel toplantılar düzenliyorlar.

Bu yılın son özel toplantıları 15-19 Aralık 2017 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılacak. Toplantılarda Portekiz’in yanısıra, Malta, Yunanistan ve Kıbrıs gibi son zamanların popüler ülkeleri de anlatılacak ve Karayip adalarının çifte vatandaşlık programları tanıtılacak.

Tanıtım toplantılarına katılmak isteyenler  www.vizesizdunya.com adresinden veya Türkiye’deki 0212 702 27 17 nolu çağrı merkezinden davetiye talebinde bulunabilirler.

Coates Global’a aşağıda verilen iletişim bilgilerinden doğrudan ulaşmak da mümkün:

COATES GLOBAL
9 Dacre Street
London
SW1H 0DJ

TEL: +44 20 7799 1606
WHATSAPP: +44 791 612 05 44
EPOSTA: lisbon@coatesglobal.com
WEB: www.vizesizdunya.com


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44