Portekiz ve Yunanistan’daki Altın Vize (gayrimenkul satın alarak oturma izni) ve Altın Yaşam (yatırım yapmadan oturma izni) programları, 21-26 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da tanıtılacak.

Portekiz ve Yunanistan’da gayrimenkul satın alarak oturma izni alanlar arasında Türkiye’deki yatırımcılar ilk üçte yer alıyor. Türkiye’de dikkat çekmesine rağmen, bu programların yeterince tanınmadığı ve Türk yatırımcıların bilinçsizce yatırım yaptıkları ise bir gerçek.

Popüler olmasına karşın, uzmanlar Türk yatırımcıların Altın Vize programlarını ve sağlanılan olanakları tam olarak öğrenmeden kulaktan dolma bilgilerle ve sadece gayrimenkul satmaya hedeflenmiş inşaat firmaları ve emlakçıların tavsiyeleriyle hareket ettiklerini, bunun sonucunda sadece maddi zarara değil, aynı zamanda telafisi imkansız zaman kaybına uğradıklarını belirtiyorlar.

Türkiye’de sanılanın aksine, Portekiz’de oturma izni almak için 500 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almak zorunlu değil. 280 bin Euro’ya kadar düşen gayrimenkuller satın alarak veya hiç bir gayrimenkul almadan doğrudan yatırım fonlarıyla hareket ederek ya da hiç bir yatırım yapmadan da oturma izinleri almak mümkün. Bilinçsizce yapılan yatırımlarla alınan oturma izninde, fahiş fiyatlarla gayrimenkul satın alanların yanısıra, kısa sürede vatandaş olacağı izlenimi verilenler de var. Örneğin, Yunanistan’da yatırım yapan Türklerin, bırakın vatandaş olmayı, yaptıkları yatırımları ömür boyu elde tutmaları gerektiği ve hatta çocukların 24 yaşına ulaştıklarında oturma haklarını kaybettiklerini bilmedikleri çoğunlukla göze çarpıyor. Ayrıca, vatandaş dahi olsalar, Yunanistan’da askerlik yapılması gerektiği kendilerine anlatılmıyor.

Portekiz ve Yunanistan’da hiç bir yatırım yapmadan ve iş kurmadan, sadece yaşayarak oturma izni olanağı sunan Altın Yaşam programından çoğu yatırımcının haberi yok. Bu programda, ayda en az 1000 Euro pasif geliri olanlara Portekiz, ayda en az 2000 Euro pasif geliri olanlara Yunanistan oturma izni verirken, 5 yıl sonunda Portekiz’de yaşayanlara ayrıca Vatandaşlık olanağı da sunuluyor.

Avrupa Birliği Göçmenlik Hukuku ve Ankara Anlaşması’nda sağladıkları başarılarla adlarını duyuran AB vatandaşlık hukuku uzmanları, 21-26 Haziran arasında Altın Vize ve Altın Yaşam programlarını detaylı olarak anlatmak üzere İstanbul’a geliyorlar. Aralarında vizesizdunya blog yazarı ve Londra merkezli Avukatlık firması Garth Coates çalışanlarından Tamer Ulay’ın da yer aldığı uzmanlar, İstanbul’da kaldıkları sürece seminer ve bire bir özel toplantılar düzenleyerek, dileyen girişimcilere Altın Vize, Altın Yaşam ve Ankara Anlaşması vizeleri ile AB ülkelerinin hızlandırılmış vatandaşlık programlarını anlatacaklar.

Ücretsiz olarak düzenlenen seminerlere sadece davetiye alarak katılmak mümkün. Detaylı bilgi ve davetiye başvurusu için: https://www.vizesizdunya.com/turkiye-etkinlikleri


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44