Gayrimenkul yatırımlarına oturum ve vatandaşlık sağlayan Altın Vize (Golden Visa) ile ülkeye 4 milyar Euro’dan fazla yatırım çeken Portekiz hükümeti şimdi de “Yeşil Vize” uygulamasını hayata geçiriyor. Organik tarım, yenilenebilir enerji, ekoturizm ve çeşitli çevre projelerine en az 5 yıl süre ile 250 bin Euro yatırım yapan kişilere oturum verilecek; yatırımcılar Altın Vize’de olduğu gibi belirli süre sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunabilecek. Yasa tasarısı Portekiz Parlamentosu’da kabul edilirken “Yeşil Vize”nin detayları önümüzdeki günlerde belli olacak.

İnsanlar, Doğa ve Hayvanlar (PAN) Partisi tarafından verilen yasa teklifi iktidardaki Sosyalistler ve Sosyal Demokratlar’ın desteğiyle kabul edildi. Büyük ilgi gören yasaya milletvekillerinin yaklaşık yüzde 75’i destek verirken Yeşiller ise teklife karşı çıktı.

PAN lideri ve partinin tek milletvekili Andre Silva “Yeşil Vize’nin kabul edilmesi Portekiz’in çevre dostu ekolojik yatırımları çekmesine liderlik edecek.” dedi.  PAN’ın teklifine göre sürdürülebilir çevre dostu tarım ve enerji projeleri başta olmak üzere benzer alanda en az 250 bin Euro yatırım yapan kişiler Yeşil Vize’den yararlanabilecek.

Altın Vize’nin kaldırılmasını teklifine ret

Öte yandan Yeşil Vize tasarısı ele alınırken Altın Vize daha hararetli tartışmalara yol açtı. Ancak Portekiz hükümeti Altın Vize’nin kaldırılması yönünde gelen öneriyi reddetti ve Altın Vize’nin uygulamada kalacağını açıkladı.

Avrupa’da bir çok hükümet Altın Vize ile gayrimenkul satın alanlara oturum ve sonrasında vatandaşlık fırsatı veriyor. Portekiz en çok ilgi gören ülkelerin başında geliyor. Portekiz 2012 sonundan bu yana 4 milyar Euro’dan fazla yatırım çekerken Altın Vize’den yaklaşık 7 bin kişi yararlandı.

Coates Global, Lizbon’da tüm yatırım kategorilerinde hukuki destek veriyor

Yüksek komisyon kaybının önüne geçebilmek için doğrudan inşaat firmaları ile çalışmayı önermesi ve bir hukuk firması olması nedeniyle gerçek değerinde yatırım olanağı arayanların en çok tercih ettiği kurum olan COATES GLOBAL, İngiltere merkezli çok uluslu bir hukuk firması.

Büyük Britanya Yatırım Ajansı tarafından en başarılı İngiliz hukuk firması olarak ödüllendirilen Coates Global, Portekiz’de aktif olarak faaliyette ve aralarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülkeden yatırımcıya hizmet veriyor.

Portekiz’de gayrimenkul alanların büyük bir çoğunluğu Altın Vize veya Vatandaşlık edinmekten daha çok paralarını daha iyi şartlarda değerlendirmek isteyen kişiler. Bir AB ülkesi olması ve ülkenin giderek gelişen ekonomisi birçok ülkeden yatırımcının dikkatini Portekiz’e çekmeye yetiyor. Zira ülkede henüz daha doymamış olan gayrimenkul sektöründe ciddi karlar elde etmek ve yüksek kira geliri edinmek mümkün.

Portekiz’de yatırım detayları hakkında bilgi kaynağı: (https://www.vizesizdunya.com/portugal)


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44