Portekiz’in Altın Vize Programının mimarlarından, Göçmenlik ve Vatandaşlık Hukuku Uzmanı ve Coates Global Portekiz ülke müdürü Profesör Dr Marina Andrade, 5-8 Nisan tarihleri arasında Türkiye’ye gelerek, Portekiz vatandaşlık hukuku ve Altın Vize programı hakkında bilgilendirme toplantılarına katılacak.

Türkiye’den son yıllarda Portekiz’de yatırım yapan Türk vatandaşlarının sayısındaki ciddi talep artışı beraberinde bazı sorunları da getirdi. Yeterli ve doğru hukuki bilgi olmadan yapılan yatırımlar, sadece maddi kayıplara neden olmuyor, aynı zamanda eğer göçmenlik yasalarının ihlali söz konusu ise, bu yatırımları yapan Türk vatandaşlarının ilerde ciddi göçmenlik sorunlarıyla karşılaşmalarına da neden olabiliyor.

Uzmanlar, Portekiz Barosu’nun çok ciddi yaptırımları sayesinde Portekiz’li avukatların çok titiz çalıştıklarını ancak çok az sayıda da olsa bazı avukatların yatırımcıları bilerek veya bilmeyerek zarara uğratabildiklerini ifade ediyorlar. Bazı yatırımcıların yaptıkları yatırımların gereksiz harcama kalemleri ile süslenmiş olduğu ve gerçek değerinde olmayan yatırımlardan doğan zararların gözlenebildiği belirtiliyor. Ayrıca, sadece kiracı veya satıcıyı koruyan sözleşmelerle bazı yatırımcıların mağdur edildiğinin anlaşıldığı da açıklanıyor.

Portekiz hükümetine ve Yabancılar Polisi’ne (SEF) Altın Vize programında hukuki danışmanlık veren Prof Andrade, sadece Türk değil, diğer yabancı ülkelerden Portekiz’e gelip Golden Visa (Altın Vize) programına başvuranların, dil ve kültür farkından doğan nedenlerden dolayı, gerek kendi ülkelerinde gerekse de Portekiz’deki aracı simsarların insafına terkedildiklerinin farkına dahi varmadıklarını söylüyor. Prof Andrade, “Yabancı yatırımcıların dosyalarına baktığımda, gerçek değerinin çok üstünde gayrimenkul aldıklarını, yapılan kira ve satış sözleşmelerinde yatırımcıyı değil, tam aksine satıcıyı koruyan maddeler olduğunu dolayısıyla gayrimenkul satışı veya kira ödemesinde bir sorun çıkması durumunda yatırımcının hiç bir yasal hakkı olmadığını görmekteyim‘ diyerek, Portekiz’ce hazırlanan sözleşmelerden dolayı halen çok sayıda yatırımcının, henüz mağdur olup olmadığını bilmediğini sözlerine ekliyor ve bu yatırımcıların mutlaka ikinci bir görüş almak üzere farklı bir avukata gitmelerini tavsiye ediyor.

Satışı yapılan bazı gayrimenkullerin tapu kaydı yapılmamış

Satış sözleşmesi ile yapılan satışların bazılarının halen tapu dairesinde kaydının yapılmamış olmasının, yatırımcı açısından son derece riskli olduğu belirtiliyor. Satış sözleşmesinin, yatırımcıyı korunmaya yetmediği, tapuya şerh konulması gerektiği ancak bunun da bir çok yatırımcının işlemlerinde gerçekleştirilmemiş olduğu ileri sürülüyor. Yatırımcıların bazıları, tapu kayıtlarında henüz kendi kayıtlarının olup olmadığını bilmiyorlar.

Prof Andrade, bazı yatırımcıların aracılarca yanlış veya kasıtlı zarara uğratıldığını belirterek, bu tür davranışlarda bulunan aracı veya avukatların mesleklerinden men edilmesi ve yatırımcıların uğradığı zararların tazmini için dava açma yoluna gidilmesinin zorunlu olduğunu belirtiyor.

Prof Andrade, İstanbul’da bulunacağı 3 gün süresince dileyen Türk yatırımcıların dosyalarını ücretsiz inceleyip, tapu kayıtları ile karşılaştırabileceğini, ayrıca kira ve satış sözleşmelerini inceleyerek yatırımcının ne kadar güvende olduğu konusunda görüş vereceğini belirtiyor. Zarara uğratılan yatırımcılar var ise zararlarının tazmin edilmesinde gerekli hukuki desteği vereceğini de ifade ediyor.

Prof Andrade ve Coates Global yetkilileri ile ücretsiz özel görüşme yapmak isteyen Türk yatırımcılar, https://coatesglobal.as.me/ adresinden randevu talebinde bulunabilir.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44