Portekiz hükümeti, Avrupa Birliği ülkeleri ve muhalefetin baskıları nedeniyle Altın Vize programında ciddi değişiklikler planlıyor. Değişiklikler, parlamento onayından geçip yasalaştıktan sonra yapılacak yeni başvuruları kapsayacak.

Tüm dünyada hızlı vatandaşlık edinme programları arasında Kıbrıs Cumhuriyeti ve Malta’ya alternatif olarak görülen Portekiz’de, sadece 280 bin Euro’dan başlayan gayrimenkul yatırımı yapanlara 5 yılda Portekiz vatandaşlığı edinme şansı veriliyor. Dünya’nın en güçlü ilk 10 pasaportu arasında yer alan Portekiz pasaportu, aynı zamanda AB Pasaportu anlamına geliyor. Bir başka ifade ile bütün AB ülkelerinde yaşama, barınma, eğitim görme ve yerleşme şansının yanısıra, ABD ve Kanada gibi vize sistemi oldukça zor olan ülkelere vizesiz seyahat etme olanağı sunuyor.

Vizesiz seyahat edilen ülke sayısı açısından, Portekiz Vatandaşlığı İngiltere Vatandaşlığı ile aynı düzeyde yer alıyor. Yılda sadece 7 gün Portekiz’de yaşama koşuluyla, ülkede 280 bin Euro yatırım yapanlara bu kadar güçlü bir pasaportun 5 yıl gibi AB ve İngiltere normlarının altında bir sürede verilmesi, sadece ülkedeki muhalefetin değil, aynı zamanda çifte vatandaşlık sunan diğer AB ülkelerinin de tepkisine neden oluyor. Her ne kadar Kıbrıs Cumhuriyeti ve Malta çok daha kısa sürelerde vatandaşlık verseler de, düşük maliyeti nedeniyle uluslararası yatırımcıların önemli bir kısmı Portekiz’i tercih ediyor.

Bilindiği üzere, Malta’dan vatandaşlık edinmek isteyenler yaklaşık 1 milyon Euro tutarında bir yatırımı gözden çıkarmak ve bu rakamın en az 650 bin Euro’unu bağış yapmak zorundalar. Kıbrıs Cumhuriyeti’nde ise 2 milyon Euro tutarında gayrimenkul alımı AB vatandaşlığı için yeterli olurken, Portekiz’in sadece 280 bin Euro tutarında gayrimenkul yatırımına vatandaşlık olanağı sunması tepkileri arttırıyor.

Coates Global Lizbon ofis müdürü Prof Dr Marina Anrade’den alınan bilgiye göre, Portekiz hükümeti henüz nasıl bir değişikliğe gidileceğini kesinleştirmiş olmamakla birlikte, çeşitli senaryolar üzerinde planlama yapıyor. Bu senaryolara göre, gayrimenkul alımında rakamın 1 milyon Euro’ya çıkarılması ya da gayrimenkul alımının toptan kaldırılması söz konusu.

Yapılacak değişiklikler yasalaşana kadar, programdan yararlananların hakları etkilenmeyecek ancak yasa çıktıktan sonra gayrimenkul alarak başvuru yapanlarda yeni getirilecek değişiklikler geçerli olacak.

Yasal değişiklikler öncesinde Portekiz’de gayrimenkul alarak Altın Vize’den yararlanmak isteyenlerin acele etmeleri gerektiği vurgulanıyor. Bu amaçla, Portekiz’i ve gayrimenkul piyasasını tanımak isteyenlere Coates Global Lizbon ofisi tanıtım turları düzenliyor. Detaylı bilgi lisbon@coatesglobal.com e-posta adresine Türkçe veya İngilizce yazılarak edinilebilir.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44