2012’de kaldırılan eğitim sonrası çalışma (post study work) vizesi, şu anda İngiltere parlamentosunda tartışılan önemli konular arasında yer alıyor. Konu, geçtiğimiz Çarşamba günü, parlamentonun İskoçya işleri komitesinde, İngiltere Göçmenlik Bakanı James Brokenshire’a gündeme ilişkin soruların yöneltildiği anda, İskoç parlamenterlerce gündeme taşındı.

Komite toplantısında, Strathclyde Üniversitesi’nden Ekonomi profesörü Robert Wright ve komitenin atadığı 2 Avukat da hazır bulunuyorlardı. İskoç parlamenterler, İskoçya Hükümetinin Post Study Work vizesini, en azından İskoçya için gündeme getirmeyi düşündüğünü ve bu konuda İngiltere’nin tavrının ne olacağını sordular.

Tabii, İngiliz göçmenlik bakanı Brokenshire, herzamanki argümanına devam ederek, 2012’de kaldırılan post study work vizesinin çok fazla suistimal edildiğini ve İngiliz hükümetinin bu vizeyi yeniden uygulamaya almayı bu aşamada düşünmediğini söyledi. Ancak, toplantıdaki hukukçular ve bazı milletvekilleri, önlerine gelen istatistiki bilgileri bakanla paylaşıp, bu vizenin kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu, İngiliz üniversitelerinin yabancı öğrenciler için cazip ve rekabet edilebilir olması için yeniden Post Study Work vizesinin yasallaşması gerektiğini öne sürdüler.

Milletvekilleri ayrıca, ingiliz endüstri ve ticaret sektörünün de Post Study Work vizesinin yeniden uygulamaya alınmasının, ekonomik açıdan İngiltere’nin lehine olacağı görüşünde olduklarını ileri sürdüler.

Tartışmalar her ne kadar şu anda İskoçya için sınırlı olsa da, yakın gelecekte, İngiltere’de yeniden Post Study Work vizesinin uygulamaya alınması sürpriz olmayacak.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44