İngiltere İçişleri Bakanlığı, ilgili personelin ve vize başvusurunda bulunanların sağlığını korumak ve Covid-19 virusunun yayılmasını yavaşlatma önlemleri çerçevesinde, ülke içinden yapılan vize başvuru randevularını durdururken, ülke dışından yapılan başvurularda kısıtlamaya geçti. Türkiye’den yapılan vize başvuruları ise ikinci bir duyuruya kadar tamamen durduruldu.

Bakanlık adına biometrik kayıt işlemlerini gerçekleştiren Sopra Steria firması, mevcut randevularının 6 tam hafta sonrasına ertelendiğini web sitesinden duyurdu. Yapılan duyuruya göre, 30 Mart 2020 Pazartesi gününden itibaren parmak izi vermek üzere randevusu olanların randevuları 6 hafta sonrasına ertelenirken, yeni başvuruda bulunanlara ise yeni bir randevu verilmiyor.

İngiltere Vizesi için Türkiye’den yapılan başvurular tamamen kaldırılırken, Corona Virus tehlikesinin düşük olduğu ülkelerden İngiltere Vizesi için yapılan başvurularda kısıtlı hizmet verilmeye başlandı.

Vize başvurularının ne zaman tekrar açılacağı belirtilmemekle birlikte, başvuranların aralıklarla yapılacak duyuruları bakanlık ve Sopra Steria firmasının web sitelerinden takip etmeleri tavsiye ediliyor.

İçişleri Bakanlığı, ülke içinde olup vizesi sona erenler için de bazı yardımcı önlemler aldı. Bu önlemlere göre, 24 Ocak 2020’den sonra vizesi sona eren ancak uçuş olmadığı için ülkesine geri dönemeyenlerin vizeleri 31 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatılacak. Bu durumda olanların, tam ad soyad; gün ay yıl formatında doğum tarihi; uyruk; vize referans numarası ve neden ülkesine geri dönemediğini kısaca belirten bir e-postayı CIH@homeoffice.gov.uk adresine göndererek vize uzatımlarını sistemde kaydetmeleri gerekiyor.

İngiltere’de geçici oturum müsaadesine sahip olup hali hazırda İngiltere dışında olan ancak vizesini uzatmak üzere İngiltere’ye dönemeyenlerin durumları ise henüz netlik kazanmadı. İçişleri Bakanlığı’nın bu durumda olanlar için 31 Mart tarihine kadar bir açıklama yapabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte, bu kişilerin yine aynı eposta adresine ( CIH@homeoffice.gov.uk ) durumlarını kısaca belirtmeleri ve aynı vize kategorisi için vizeleri bitmeden önce giriş izni vize başvuru formu doldurmaları tavsiye ediliyor.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44