İngiltere hükümeti, sınırlarını güçlendirmek ve güvenlik önlemlerini artırmak amacıyla, Elektronik Vize Sistemi’ni 2024 yılında uygulamaya alacağını açıkladı. Bu plan, Avrupa Birliği dahil tüm dünyadan İngiltere’ye gelecek olan ziyaretçilerin, seyahatlerinden önce İngiltere’ye girmeleri için izin almalarını gerektirecek.

“Elektronik Seyahat Onayı (ETA)” olarak adlandırılan bu sistem, ABD ve diğer ülkelerin kullandığı “Elektronik Seyahat Yetkilendirme Sistemi (ESTA)” ile benzerlik göstermektedir. Hükümetin duyurusuna göre ETA, “COVID-19 ve diğer virüslerin ve varyantların yayılmasını önlemek ve kontrol etmek” için İngiltere’nin daha güçlü sekilde sınırlarını kontrol etmesini sağlayacak. Sistem, potansiyel güvenlik tehditlerini belirlemede ve İngiltere’ye risk oluşturmayan ziyaretçilerin belirlenmesine yardımcı olacak.

ETA kapsamında, seyahat edenler pasaport bilgileri, ziyaret amaçları ve konaklama bilgileri gibi kişisel bilgileri ve seyahat bilgilerini sağlamak zorunda kalacaklar. Başvuru süreci çevrimiçi olarak yapılacak ve seyahat edenler dakikalar içinde bir karar alabilecekler.

ETA, ilk etapta 2024 yılında başlayacak şekilde aşamalı olarak tanıtılacak. Başlangıçta, ziyaretçilerin ETA için başvurması zorunlu olmayacak, ancak belirli ülkelerden gelen ziyaretçiler ETA için başvurmak zorunda kalacaklar. Hükümet, bu sistemin gelecekte tüm ziyaretçiler için zorunlu hale gelebileceğini belirtti.

İngiliz hükümeti, ETA sisteminin “basit ve anlaşılır” bir şekilde işleyeceğini ve maliyetinin “makul” olacağını belirtti. Hükümet ayrıca, ETA’nın etkililiğini ve verimliliğini sağlamak için systemin düzenli olarak gözden geçirileceğini belirtti.

ETA sistemi, ABD ve diğer ülkelerin kullandığı Elektronik Seyahat Yetkilendirme Sistemi (ESTA) gibi görünse de, İngiltere hükümeti ETA’yı İngiltere’nin özel ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine göre özelleştireceğini belirtti.

ETA sistemi hakkında daha fazla bilgi açıklanır açıklanmaz sizlerle paylaşacağız


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44