shutterstock_147281861Başbakan David Cameron, dün İngiltere basın kuruluşlarına verdiği haftalık değerlendirme toplantısında, Avrupa Birliği ülkelerinden geçtiğimiz ay başında talep ettiği bazı başlıkları yumuşatmaya ve hatta tartışmaya hazır olduğunu bildirdi.

Hatırlanacağı üzere, Başbakan Cameron, geçtiğimiz ay başında Avrupa Birliği dönem başkanlığına yazılı olarak başvurmuş ve bazı taleplerde bulunmuştu. Özellikle, doğu Avrupa ülkelerinden AB vatandaşlarının İngiltere’ye giriş yapar yapmaz, devlet yardımlarına başvurduklarını, hatta bazı göçmenlerin devlet yardımı almak için başvurduktan hemen sonra ülkelerine döndüklerini ve İngiltere’de hiç yaşamadan İngiliz devletinden yardım alarak kendi ülkelerinde yaşamaya devam ettiklerini şikayet ediyor ve devlet yardımını AB’den gelen göçmenler için 4 yıl askıya almak istiyordu. Cameron, eğer bir kaç ay içinde soruna çözüm bulunmaz ise, İngiltere’nin AB’den ayrılmayı tartışmaya açacağını ve konuyu halkoyuna sunacağı tehdidinde bulunuyordu.

Başbakan’nın bu talebine hiç bir AB ülkesi sıcak bakmadığı gibi, bazı AB ülkeleri, İngiltere’nin ayrılmasına aldırmayacaklarını da kapalı kapılar ardında ifade ettiler. Bir bakıma, İngiltere’ye kapıyı gösterdiler.

AB’den beklediği yanıtı alamayan Başbakan, İngiltere’nin AB’den ayrılmayı tartışmaya açmanın bir bakıma İngiltere’nin ekonomik intiharı olacağını bildiğinin işaretini vererek, taleplerini esnetmeye ve hatta tartışmaya açmaya hazır olduğunu ifade ederek, aslında İngiltere’nin AB’de kalmaya devam edeceğinin sinyalini de vermiş oldu.

 


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44