gocmenHafta başında partisi Muhafazakarların yıllık konferansında konuşan İçişleri Bakanı Theresa May, İngiltere’deki göçmenleri hedef alarak, çok sert radikal kararlar alacaklarının sinyalini verdi.

Konuşmasına başlarken, ülkeden sınır dışı edilen radikal islamcı QATADA’nın bakanın kendisi için ÇILGIN THERESA ifadesini kullandığının kendisine iletildiğini söyleyerek “Evet, onu sınır dışı ederek çılgındım. Halen çılgınım ve biliyorum ki, bu ülkede tek çılgın ben değilim” dedi.  Ki bu ifade, Bakanın ülkedeki göçmenlere karşı sabrının taşıp çıldırdığını ve çıldıran tek kendisi olmadığı yani hemen herkesin göçmenlere karşı sabrı kalmadığı için çıldırdığı anlamına geliyor.

Theresa May’ın yaptığı konuşmada göçmenlik yasasında yapacağı değişiklikleri incelediğimde gerçekten çıldırdığını ben de düşünmeye başladım, zira Bakan, İnsan Hakları yasasının rafa kaldırılacağından ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden çekileceklerinden bahsetmekte. Bu, Saddam Hüseyin dönemindeki Irak’ın bile düşünemeyeceği çok radikal bir karar olacaktır ki, İnsan haklarında her zaman örnek bir ülke olan İngiltere’nin, insan hakları sıralamasında Zimbabve’den bile gerilere gideceği anlamına geliyor. İnsan haklarından çekilerek, İngiltere, dilediği kişiyi dilediği zaman sınır dışı edebilecek ve bu kişinin insan haklarından yararlanması engellenebilecek. Yani, aileler parçalanabilecek, insanlar ülkelerine idam edilmeye gönderilebilecek ve çocuklar anne babalarından ayrılabilecek.

Sadece bununla da kalmıyor, vize redlerinde zaten kısıtlı olan appeal yani mahkeme hakkının daha da kısıtlanacağını ve çok daha önemlisi Avrupa Konseyi’nden çekileceklerini de ima ediyor. Eğer bu gerçekleşirse, İngiltere’de Ankara Anlaşması vizesinin önü kapanabilir ki bu hiç kimsenin düşünmek bile istemeyeceği sonuçlara neden olacaktır.

Theresa May’in yaptığı konuşmanın tam İngilizce metnine buradan ulaşılabilir:  http://www.conservativepartyconference.org.uk/Speeches/2013_Theresa_May.aspx


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44