Güney Kıbrıs’ta Vatandaşlık programlarına ilgi giderek yükselirken hükümet, “pasaport satışı” veya “hızlı işlem” gibi aldatıcı reklam ve firmalara karşı harekete geçti. Güney Kıbrıs hükümeti Altın Vize işlemlerini yürüten aracı ajanslara sıkı denetim getirdi. Artık ajansların faaliyet gösterebilmesi için özel izin alması gerekiyor. Hükümetin bu adımı Altın Vize’den yararlanmak isteyenlere “Yetkilendirilmiş güvenilir ajanslarla çalışın, aldatıcı reklamlarla kanmayın” mesaj olarak değerlendiriliyor. Altın Vize, belirli bir yatırım karşılığında oturum ve AB vatandaşlığı fırsatı sunuyor.

Güney Kıbrıs hükümeti: Altın Vize için güvenilir ajanslarla çalışın, aldatıcı reklamlarla kanmayın

Hükümet, yerel ve uluslararası medyada vatandaşlık programına dair olumsuz görüntüyü tersine çevirmek için harekete geçti ve yatırım yoluyla vatandaşlık programında yabancı uyruklu kişileri cezbetmeye çalışan firmaların çalışma esaslarına yönelik katı bir yönetmelik yayınladı.

Hükümet, Altın Vize uygulamasının doğru olarak anlaşılmasına büyük önem veriyor. Özelikle “hızlı yoldan AB pasaportu” reklamlarının yatırım programına zarar verdiğini fark eden Kıbrıs hükümeti aracı firmaların çalışma ve reklam şartlarına karşı önemli kararlar aldı. Hükümetten yapılan açıklamada, “Altın Vize programına ilişkin bilgilendirme ve reklamlarda İçişleri ve Maliye bakanlıklarının yanı sıra Kıbrıs Rum Kesimi’nin web sitelerinde verilen bilgilerin paylaşılması” gerektiği bildirildi.

Hükümet, Kıbrıs’ta ve yurtdışında uzun süreden beri devam eden reklamlardan sonra harekete geçti. Reklamların çoğunda yalnızca zengin kişilerin bir süre için adaya bir miktar para yatırmak suretiyle bir pasaport alabileceğini öne sürdüğü görülüyor. Bunun üzerine Kıbrıs hükümeti yasalara aykırı veriler de dahil olmak üzere yanlış ya da yanıltıcı ifadelerle vatandaşlık programını suiistimal eden reklamlar da dahil olmak üzere herhangi bir reklamda Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunun tanıtımını yasakladı. Bu yönde hizmet veren ajansların Kıbrıs Cumhuriyeti veya Avrupa Birliği’nin amblemlerini kullanması da yasaklandı. Artık Altın Vize danışmanlık firmaları “hızlı yol” veya “pasaport satışı”na işaret eden bir bilgi veya reklam paylaşamayacak.

2018’de 300’den fazla vatandaşlık verildi

Kıbrıs basını 2018’de Ekim ortasına kadar vatandaşlık programı kapsamında 300’den fazla vatandaşlık verildiğini bildirdi. Kıbrıs’ın 2013’ten beri uyguladığı program kapsamında 4 milyar Euro’dan fazla gelir elde ettiği belirtiliyor.

Güney Kıbrıs Vatandaşlığı için en geçerli 2 yatırım türü bulunuyor:

• Toplam değeri 2 Milyon Euro olan gayrimenkul almak; veya

• En az 2 Milyon Euro tutarında Kıbrıs Hazine bonusu almak ve en az 500 bin Euro değerinde konut almak (Toplam en az 2.5 Milyon Euro yatırım yapmak)

Kıbrıs Pasaportu alındıktan sonra, yapılan yatırım en az 3 yıl süreyle daha tutulmaya devam edilmelidir. Üçüncü yılın sonunda yatırım miktarı 500 bin Euro’ya düşürülebiliyor.

Türk Vatandaşları kapsam dışında

Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vatandaşlık programı kapsamına almıyor. Türk Vatandaşları, daha prestijli buldukları Malta’dan vatandaşlık almak için Coates Global Londra ofisi ile temasa geçebilirler.

COATES GLOBAL
9 Dacre Street
London
SW1H 0DJ
Tel: 020 7799 1606
Email: info@coatesglobal.com


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44