immigrationlawİngiltere’deki son göçmenlik yasası, evlilik vizesi ve vatandaşlık başvurularında bulunanların belirli düzeylerde İngilizce bilmelerini ve dil seviyelerini resmi sertifikalarla belgelemelerini zorunlu kılıyor. Ancak, geçtiğimiz yıl içinde İçişleri Bakanlığı denetimlerinde, İngilizceyi iyi düzeyde konuştuklarını iddia eden çok sayıda başvuru sahiplerinin aslında hiç İngilizce konuşamadıkları ortaya çıkarılınca, ve bu durumda olanların sayısının hiç de azınsanmayacak rakamlara ulaştıkları görülünce, hükümet daha etkili yönetmelikleri uygulamaya koydu.

Son yönetmelik kapsamında, 2 Kasım 2015 ten itibaren, sadece SELT (Secure English Language Test) yeterlilik belgesi sahibi sınav merkezlerinin verdiği İngilizce sertifikaları kabul edilecek. SELT yeterlilik belgeri şu anda sadece 2 resmi sınav kurumunda bulunuyor. Trinity College ve IELTS sınav konsorsiyomu.

Trinity College şu an için sadece İngiltere’de sınavlar yapabilirken, IELTS Sınav Konsorsiyomu, tüm dünyada sınav yapabilmekte.

Hükümet yetkilileri, SELT sayesinde, sahte kimliklerle başkalarının yerine sınava geçilmesinin önüne geçileceğini ifade ediyorlar.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44